'Kupa Baroni'si

'Kupa Baroni'si
'Kupa Baroni'si
Ziraat Türkiye Kupası A Grubu'nda Fenerbahçe, Kadıköy'de ağırladığı Sivasspor'u Baroni'nin golleriyle 2-0 mağlup etti. Gruba böylece galibiyetle başlayan Kanarya, as oyuncuların oyuna girmesiyle maçı çevirdi.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım önceki gün Türkiye Kupası statüsüne bir eleştiri getirdi ve kabaca şunları söyledi: “Kupada 11-12 maç oynuyoruz. 1 0 maçın bana getirisi 3 milyon dolar, masrafı (maç başına paralar) 3 milyon euro. Beşiktaş ’ın, Galatasaray ’ın elenmesi prestij kaybı dışında onlar içi iyi olmuş.” Yani kupadaki eşitsizlikler yahut sıkışık takvim çok önemli değil, parasını verseler sıkıntı yok ancak maliyeti karşılamadığı için bu kadar uzun kupa seyahati gereksiz.

İstanbul ’da Mahmutbey-Bakırköy minibüs hattı vardır. Bu hatta şoförler yolun 4’te 3’ü diyebileceğimiz Şirinevler’e geldiğinde şöyle bir dönüp arkalarına bakar, eğer yolcu sayısı Bakırköy’e devam etmeye değmeyecek gibiyse, bunları başka minibüse bindirip kendileri Şirinevler’den Mahmutbey’e döner. Yakında Fenerbahçe’de de taraftarlar ve başkan arasında şöyle bir durum olabilir:

- Buraya kadar, elendik.

- E başkan biz kupa şampiyonluğu istiyorduk?

- Merak etmeyin ben sizi başka kulübe göndereceğim, orada devam edeceksiniz.

Aziz Başkan’ın masraflı takımı dün aldığı parayı hak etmek istercesine dün Sivasspor karşısında maça istekli başladı. Krasiç 6’de uzaktan kaleyi denerken 14’te Topuz’u gördü, bu oyuncunun şutunu Borjan çıkardı. Sivasspor 20’den sonra oyuna ısınırken 25’te Aatıf’ın nefis şutunu Mert aynı güzellikle kurtardı. İlk yarıyla ilgili akılda kalan diğer şey, aleyhine verilen faul kararına çıldıran Egemen’in parmak işaretiydi (müstehcen bir şey değildi). Meireles’in durumundan ibret almamış anlaşılan, bereket hakem görmedi. Bu pozisyonda sakatlanan Egemen ikinci yarıya çıkamadı.

Kim bilir, yukarıdaki maliyet/kar hesapları çerçevesinde, fantezi futbol oyunlarındaki gibi kupa maçlarında kadroyu belli bir bütçe barajıyla kurmak zorunda kalan (Ki bu Semih Şentürk seçimini açıklar!) Aykut Kocaman, takımı ikinci yarıda bocalayınca ‘paraya kıyıp’ Cristian ve Sow’u oyuna aldı. Cristian da girdikten 1 dakika bile geçmeden dar açıdan çok güzel bir vuruşla durumu 1-0 yaptı. Maçın adamı Cristian 84’te Sow’un hazırladığı pozisyonda durumu 2-0’a getirirken 87’de Erman’ın penaltısını kurtaran Mert skoru belirledi ve “Bakırköy’e devam ediyoruz” dedi.