'Kupa beyi' olarak 'Adieu' dedi

Beşiktaş'ta bir devir daha kapanıyor. Fransız çalıştırıcı Jean Tigana, 19 aylık bir serüvene son noktayı Türkiye Kupası'na uzandıkları İzmir Atatürk Stadı'ndaki maç sonu basın toplantısında koydu.

İSTANBUL - Beşiktaş'ta bir devir daha kapanıyor. Fransız çalıştırıcı Jean Tigana, 19 aylık bir serüvene son noktayı Türkiye Kupası'na uzandıkları İzmir Atatürk Stadı'ndaki maç sonu basın toplantısında koydu. Tecrübeli teknik adam "Kayseri maçından sonra ayrılıp evime gideceğim" dedi ve meseleye açıklık getirdi. Bu duruma sevinenlerin de olabileceğini söyleyen Fransız teknik adam, görevde bulunduğu 19 ayda takımına üç kupa kazandırarak, lig dışındaki kupaları Siyah-Beyazlı takıma getirdi. Geldiği dönemden beri oynattığı futbolla eleştirilen alan Tigana, Fortis Türkiye Kupası'nı üst üste iki kez Beşiktaş'a kazandırdı. Fransız çalıştırıcı, Fortis Türkiye kupalarının yanı sıra bu sezon başında ilk kez yapılan Türkiye Süper Kupası'nı da takımına kazandırdı. Beşiktaş, bu başarısıyla Türkiye Süper Kupası'nı alan ilk takım unvanını aldı.
Beşiktaş, Tigana yönetiminde iki kupada çok önemli maçları geçerek başarıya uzandı. Siyah-Beyazlı takım, geçen sezon Fortis Türkiye Kupası'nda finalde ezeli rakibi Fenerbahçe'yi 3-2 mağlup ederek Tigana dönemindeki ilk kupasını aldı. Bu sezon kupada yine eşleştiği Fenerbahçe'yi bu kez yarı finalde 1-0 ve 1-1'lik sonuçlarla saf dışı bırakan 'Kartal', finalde Kayseri Erciyesspor'u 1-0 mağlup ederek ikinci kez kupanın sahibi oldu. Bu arada Beşiktaş, finallerde uzatmaya giden maçları attığı gollerle müzesine götürme başarısı elde etti.
Taraftar 'yerli' diyor
Tigana, Fortis Türkiye Kupası'nın yanı sıra bu sezon başında ilk kez düzenlenen Türkiye Süper Kupası'nı da kulübüne kazandırdı. Sezon başında Almanya'da oynanan final maçında geçen sezonun şampiyonu Galatasaray'ı Nobre'nin golüyle 1-0 yenen Siyah-Beyazlı ekip, böylece ilk kez düzenlenen kupayı kazanma başarısı gösterdi. Rıza Çalımbay'ın ardından takımın başına gelen Tigana, ligde ise geçen sezon Beşiktaş'ı 54 puanla üçüncü yaparken, bu sezon 31 maç itibarıyla topladığı 58 puanla Beşiktaş'ın ikinci sırada yer almasını sağladı.
Öte yandan Tigana'nın Beşiktaş'tan sezon sonunda ayrılacağını açıklamasının ardından 'Yerine kim gelecek?' sorusu önem kazandı. Siyah-Beyazlı taraftarların gönlünde ise yerli teknik direktör yatıyor. 'ligtv.com.tr' adresli internet sitesinde yapılan ve halen süren 'Beşiktaş'ı yeni sezonda Türk teknik direktör mü yabancı teknik direktör mü çalıştırsın?' şeklindeki ankete katılan taraftarların yüzde 64'ü yerli teknik direktörden yana oy kullandı. Beşiktaşlı taraftarların yüzde 36'sı ise yabancı çalıştırıcı istedi. (Spor Servisi)