Kupa herkesi kucaklıyor mu?

Kupa herkesi kucaklıyor mu?
Kupa herkesi kucaklıyor mu?

Amatörlerin de yer aldığı Türkiye Kupası 1. tur kuraları dün TFF Genel Merkezi nde çekildi.

Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

2012-13 Türkiye Kupası 1. tur kuraları İstanbul ’da dün çekildi. 81 ili temsilen 156 takımlı kupanın ilk tur maçları 19-20 Eylül ’de evsahibinin sahasında oynanacak. Tek maç üzerinden oynanacak 1. turda 32 Bölgesel Amatör Lig (BAL) 54 tane 3. Lig takımı yer alıyor.
TFF, Radikal sporda geçmişte sık eleştirilen hatasından bu sezon döndü ve son yıllarda, sanki Süper Lig ekiplerinin kazaya uğramaması için özel dizayn edilmiş Türkiye Kupası’nı, ‘Kupa Türkiye’yi kucaklıyor’ sloganıyla tüm coğrafyaya yaydı. Kupada 1983-84’ten beri ilk kez amatörler de oynayacak. O sezon iki amatör; Çorluspor ve Kahramanmaraşspor 5. tura kadar çıkmayı başarmıştı. En çok ilerleyen amatörse 1963-4’te çeyrek final gören Samsun Yolspor’la bir sonraki sezon aynı başarıyı tekrarlayan Trabzon İdmanocağı.
TFF güzel bir olaya imza attı ancak ilk sezonun tecrübesizliğinden olsa gerek bazı çelişkiler göze çarpıyor. Kupaya, nedense, yalnızca profesyonel ligde takımı olmayan illerin BAL’daki ekipleri katılıyor. Misal Bartın’ın profesyol ekibi yok ve kupaya BAL’daki Bartınspor katılıyor. Ancak TFF ‘il merkezi’nin profesyonel takımı olmaması’ durumunda da o ile iltimas geçiyor. Mesela Muğla’yı temsilsilen Fethiyespor 2. Lig’de ama BAL’da mücadele eden Muğlaspor da alındı. Kütahyaspor ve Erzincanspor da benzer şekilde kupaya dahil oldu. Yalovaspor’unsa bu şansı yok çünkü geçen sezon BAL’dan düştü ve bu nedenle kupaya BAL’dan Altınova Belediyespor katılıyor. Düzcespor da BAL’dan düştüğü için kenti Beyköy Belediyespor temsil edecek. Tekirdağspor’un durumu daha enteresan. Onlar bu sezon BAL’a yükseldiler ama kupaya alınmadı.
Yerine Çerkezköyspor alındı. Oysa Erzincanspor da BAL’a bu sezon çıkmıştı. Tekirdağ’ın BAL’da iki ekibi olduğundan, iki sezondur bu ligdeki Çerkezköyspor alındı. Esas sıkıntı düne kadar çok az insanın bu katılan takımların isimlerini bilmesiydi. TFF sitesinde canlı yayın için televizyon frekansları bile vardı, takımların isimleri yoktu! Liste verilmedi, “Profesyonel takımı olmayan şu kadar il merkezinin temsilcisi kupaya alınacaktır” şeklinde formül koyuldu sadece. Oysa takımlar belliydi ve ilk günlerde faks çekilmişti. Kupaya yalnızca profesyonel liglerde olmayan illerin takımlarının alınması haksızlık gibi duruyor ama ileride sayı artırılabilir.