Kupa yolunda 'Çare Felipao'

Kupa yolunda 'Çare Felipao'
Kupa yolunda 'Çare Felipao'
Dünya Kupası'nda heyecanı çeyrek final maçları ile kaldığı yerden devam edecek. Brezilya ile Kolombiya arasında oynanacak maç öncesi halkın nabzını tutmaya çalıştım.
Haber: VOLKAN AĞIR - volkan.agir@gmail.com / Arşivi

Ev sahibi Brezilya, grup maçlarından bu yana izleyenlere pek tat vermiyor. Hırvatistan maçında hakemin tartışılan penaltısıyla gelen galibiyetle, Meksika mücadelesinde ise sahadan beraberlikle ayrılırken sergiledikleri oyun kimseyi tatmin etmiş değil. Son 16 mücadelesinde de Şili'yi geçerken çok zorlandılar. 119. dakikada Mauricio Pinilla'nın topu 10 santim aşağıdan gitse, ev sahibi takım turnuvaya veda edecekti. Penaltılarda Julio Cesar devleşmişti ve bir üst tura çıktılar.

Meksika ve Şili maçını Copacabana'da izlerken, taraftarların endişeleri yüzlerinden, takıma ve oyunculara tepkileri de sözlerinden belli oluyordu. Hissetmek bir yana da gerçekten böyle olup olmadığını anlamak için somut sözler gerek. Kolombiya mücadelesi öncesi Sao Paulo'da yaşayan ve Brezilya'nın tüm maçlarını izlemiş 4 kişiyle detaylı bir Brezilya değerlendirmesi yaptım.

TAKTİKSEL VE DUYGUSAL PROBLEMLER

Sorularımı cevaplayan Caio Proença (26), Antonio Junior (28), Suelen Cavalcante (29) ve Mariana Ledo (26), Brezilya'yı oynadığı 4 maçta da çok beğenemediklerini söylüyor. Genel olarak taktiksel ve duygusal problemler yaşadıklarına parmak basıyorlar. Tedirgin ve heyecanlı olmaları nedeniyle dengesiz bir oyun sergilediklerini belirtiyorlar. Basın danışmanlığı yapan Antonio, teknik direktör Felipao'nun hatalı seçimler yaptığını düşünüyor. Öğrenci olan Mariana ise oyuncuların sosyal medyayı bırakıp sahaya dönmeleri gerektiği kanaatinde.

ORTA SAHA ÇOK ZAYIF

Hepsi de takımın zayıf noktasının orta saha olduğunu söylerken, Daniel Alves'in sağ bekte defansta bıraktığı boşluklardan da şikayetçiler. Bir organizasyonun Basınla ilişkiler Sorumlusu olan Caio, “Daniel Alves çok fazla hücuma çıkıyor, onun bölgesi hep boş. Orta sahamız da yok gibi. Defanstan ileriye top taşımakta problem yaşıyoruz. Takımda oyunu tutacak, oyunu kuracak, topun takımda kalmasını sağlayacak kalitede oyuncu eksikliği de var. Bunu Oscar ya da Hernanes yapabilirdi ama Hernanes'i kullanmıyor bile Felipao! Neyse ki Kolombiya maçında bazı değişikliklere gidebileceğini söyledi. Fred ve Jo da taktiksel zaaflarımızdan dolayı takıma yeterince katkı veremeyen isimler” diyerek detaylı bir analiz yapıyor.

YILDIZLARI NEYMAR AMA EN İYİ DE EN KÖTÜ DE DAVID

Takımı sırtlayan oyuncunun Neymar olduğunda hem fikirler. Hızı, sorumluluk alması ve sonucu değiştiren bir oyuncu olması onu takımdaki herkesten farklı kılıyor bu dörtlü için. Ama 4 maç boyunca en beğendikleri oyuncu ise David Luiz. Suelen'e göre David Luiz'in yırtıcı, yetenekli ve güçlü bir oyuncu olması onu öne çıkarıyor. En beğenmedikleri oyuncu ise Fred ve Daniel Alves olmuş.

GÖZLER GANSO'YU ARIYOR

Bu takımda kim eksik sorusuna cevaben sayılan isimlerden yeni bir 'Seleçao' kurulur ama mesela hiçbiri Ronaldinho demedi. Sao Paulo'nun genç yeteneği Ganso'ya parmak bastı Caio ve Antonio. Suelen'ın ise gözleri defansta Atletico Madrid'den Miranda ve hücumda Liverpoollu Felipe Coutinho'yu arıyor.

TURNUVADAKİ EN İYİ TAKIM KOLOMBİYA

Geçiyoruz rakibi değerlendirmeye. Antonio, kupadaki en iyi takım olarak niteliyor rakiplerini. Kolombiya'da en korktukları isim turnuvanın gol kralı James Rodriguez. Onu durduramazlarsa işlerinin çok zor olacağının farkındalar. Yönetmen asistanlığı yapan Suelen, “Kolombiya son 20 yıldaki en iyi ekibiyle burada. Bir sürpriz yapabilirler. Ama bence bu takımı da aşarız” diyor. Caio ise yine topa girip teknik bir analize dalıyor: “Cuadrado ve James Rodriguez, Daniel Alves'in bölgesinden problem çıkartabilir. Belki 1 tane daha defansif orta saha ile Kolombiya'yı yenebiliriz. Böylece Rodriguez'i durdurmak mümkün olur. Neymar'ı en uca koyup Hulk ve Oscar ile desteklersek sonucu lehimize çevirebiliriz.”
“Kupayı kazanırız ama...”

Sohbeti tamamlarken kupa yolundaki şanslarını sordum. Mariana, “İspanya elendikten sonra her şey olur” derken yine de ev sahibi olmanın avantajıyla kötü oynasalar da Brezilya'nın kupayı kazanacaklarına inançları tam. Ancak tedirgin oldukları tek bir konu var: “Bu çocuklar bu baskıyla nasıl başa çıkacaklar?” Caio noktayı koyuyor: “Bu konuda çare Felipao!”