Kuper: Türklere önyargı var

Fenerbahçe 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi İstanbul'da başladı.

İSTANBUL - Fenerbahçe 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi İstanbul'da başladı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulüp olarak 100. yıl etkinliklerini bir ilke imza atarak sonlandıracaklarını ifade ederek, "Amacımız, bu kongrenin geleneksel hale getirilerek, Türk sporuna ve bilimine katma değer sağlamasıdır" dedi.
Yıldırım, "Fenerbahçe, olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak için aday olan ülkemizde, sporun gelişmesi için tüm branşlara katkı sağlamaktadır. Bir çok branşta 1500 sporcu ile mücadele etmekteyiz. Ülkemizde sporun gelişmesi için kulüp olarak herhangi bir menfaat beklemeden, tüm imkânlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz. Bu konferansın sonuçlarının da spor adına önemli, ilerici adımlar sağlayacağına güvenimiz tamdır" şeklinde konuştu.
Konferansın 'ağır top'larından Simon Kuper, Türklere Avrupa'da önyargılı yaklaşıldığını söyledi. 'Futbol Asla Yalnızca Futbol Değildir' adlı kitabıyla Türkiye'de popüler bir isim haline gelen İngiliz gazeteci Galatasaray-Leeds United karşılaşması ile 'Geceyarısı Ekspresi' filminin bu durumda etkili olduğunu savundu.
'Gurbetçi' etkisi büyük oldu
Kuper şunları söyledi: "Her zaman Türk insanının misafirperver olduğunu düşündüm, çünkü hiçbir kötü tecrübem yok. Yaşananlar yüzünden hem Türklerin İngilizlere, hem de İngilizlerin Türklere bakışı değişti. İngiliz insanı da ciddi imaj kaybı yaşadı. Ama Türkiye'nin önemli bir halkla ilişkiler eksiği olduğunu da düşünüyorum."
Kuper, 'Türkiye bir Avrupa ülkesi midir?' sorusu üzerinde yaptığı konuşmada, "Türk futbolu kesinlikle Avrupalı. Özellikle Jupp Derwall'in Galatasaray'a gelişinin ve ardından Almanya'da doğmuş Türk futbolcuları Türkiye'ye getirmesinin mentalite açısından önemli değişiklikleri oldu. Küreselleşme Türk futbolunu kurtardı" diye konuştu.Yerel yönetimlerin desteği şart
'Spor ve Yerel Yönetimler' konulu panele eski Gaziantepspor Kulübü Başkanı Celal Doğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte katılan İstanbul Byükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, yerel yönetimlerin spora önem vermesi gerektiğini vurguladı. Topbaş "Yerel yönetimler, spora destek olma konusunda hassas davranmalılar. Spor çok önemli bir toplumsal eğitim aracı. Farklı kafa yapısına sahip bu kadar insanı aynı tribünde yan yana oturtmayı başarabilen evrensel bir lisandır" derken Doğan konuşmasında, belediye başkanlarını profesyonel kulüp başkanı olmasını engelleyen kanunu eleştirirken, görev yaptığı dönemdeki sıkıntılarını dile getirdi. Gökçek ise "Bir belediye başkanı sporu seviyorsa o şehirde her şey değişiyor. Özellikle Anadolu'da insanlar takımlarının maçlarını iple çekiyorlar. Yaptıklarımız için teşvik beklememizden daha doğal bir şey yok. Ama bu olmuyor" şeklinde konuştu.
Konferansta ayrıca Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Osmanlı İmparatorluğu döneminde spora bakış ve spor etkinliklerini anlattığı oturum dinleyicilerin ilgisini çekerken, İngiliz yazar Prof. Dr. Stefan Szymanski de spor ekonomisindeki gelişmeler ve ileriye dönük beklentiler hakkında bilgi verdi.