Kürt değilim ama...

Kürt değilim ama...
Kürt değilim ama...

Fotoğraf: EPA

Türkiye'ye Londra'da ilk altını kazandıran tekvandocu Servet Tazegül, Kürt değil Azeri kökenli olduğunu belirterek "Ama arkadaşım Bahri Tanrıkulu Kürttür ve defalarca bayrağımızı dalgalandırdı" dedi.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

SÖYLEŞİ

Büyük bir beklentiyle gidilen 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye ’ye ilk altın madalyayı kazandıran tekvandocu Servet Tazegül, çok mutlu olduğunu ve madalyayı Türk halkına armağan ettiğini söyledi.
Önceki gün Twitter’da ‘trend topic’ olan ve büyük tepki çeken ‘En iyi Kürt ölü Kürttür’ başlığına birçok insan Servet Tazegül ile cevap verdi. Twitter kullanıcıları, “Kürt kökenli Servet, Türkiye’ye ilk altını kazandırdı” şeklinde mesajlar attı. Servet Tazegül’e Twitter’daki bu tartışmaları sorduk. Milli sporcu, “Ben Kürt değilim. Azeri kökenliyim” dedi. Buna karşın Tazegül, insanların kökeni üzerinden yapılan eleştirilerin ayıp olduğunu, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda gümüş kazanan tekvandocu Bahri Tanrıkulu’nun Kürt olduğunu ama Türkiye’nin bayrağını defalarca dalgalandırdığını söyledi. Tazegül, insanların kökenine dair yazılanların kesinlikle yanlış olduğunu vurgulayarak “Açılan o başlık yanlış. Sonuçta bu vatan hepimizin” dedi. 

‘Tekvando ikinci planda’
Londra’da ilk olimpiyat altın madalyasını kendisinin kazanmasından dolayı ayrıca mutlu olduğunu anlatan Tazegül, “Çünkü tekvando Türkiye’de pek ilk planda görünmüyor. Biz de zaten kendimizi ikinci planda hissediyoruz. Madalyanın bizden gelmesiyle biz de ‘Varız’ demiş olduk” diye konuştu.
Türkiye’nin olimpiyatlarda daha fazla madalya alabilmesi için uzun vadeli planlamalar yapması gerektiğinin altını çizen Tazegül, “Altyapı kurmak ve onu oturtmak öyle kolay bir iş değil. Bugün atılan adımların sonucu ancak yıllar sonra alınabilir” dedi.
İstanbul BB sporcusu olan Servet Tazegül, Almanya’da yaşadığını ancak maçlar ve kamplar nedeniyle bazen yılın yarısını Türkiye’de geçirdiğini söyledi. Tazegül, şimdilik Almanya’da yaşamaya devam edeceğini de kaydetti.
‘Hep yorganla yatarız’
Maç öncesi yanında getirdiği yorganla 15 dakika uyuduğu haberlerine gülen Servet Tazegül, “Yorganla uyumak tekvando dünyasında normal bir olaydır. Ama 15 dakika değil, iki saat uyudum. Çünkü iki maçımın arasında 5 saatlik boşluk vardı” dedi.

‘Annemin kabrine gideceğim’
Madalyasını iki ay önce yitirdiği annesine armağan ederek herkesi duygulandıran Servet Tazegül, “Annem için dövüştüm. Özel bir duygu yaşadım. Annemin kabri İzmir’de. İlk fırsatta madalyamla birlikte gideceğim” diye konuştu.

‘Başbakan dua etmiş’
Şampiyon olduktan sonra Başbakan Erdoğan ’ın kendisini aradığını söyleyen Tazegül, “Başbakan beni tebrik etti. Eşi, kızı ve damadıyla birlikte maçımı izlediğini ve bana dua ettiğini söyledi. Türkiye’ye döndükten sonra inşallah kendisini ziyarete gideceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1096870109687015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @ka.58 li - Siyah-Paltolu-Adam

  @ka.58 li Kürt değilim. Karslı Terekeme - Karapapak Türkü olduğumu önceki yorumlarımda belirtmiştim. Koçgirinin kökeni hakkında bir iddiam yok, illa da Türkmendir diye ısrar etmiyorum. Meseleyi tek bir aşiretle sınırlandırmamak lazım. Doğu ve Güneydoğuda Türkmen olduğu tarihi kaynaklarda da zikredilmiş ama bugün anadili Kürtçe olan onlarca aşiret ve ocak var. Badıllı (Beydili), Avşarların Ardahan kolu, Urfanın Karakeçilileri, , Tuncelide Sarı Saltuklar vs. Mesela Diyarbakır çevresinde 100 yıl öncesine kadar Alevi Türkmen kimliği taşıyıp bugün tamamen Şafii- Kürt kimliğini benimsemiş köyler var. Bugün kürtçüler ısrarla bu aşiretlerin kökenini inkar edip kürt kimliğini dayatıyor.Örneğin bu aşlretler Tuncelide bile varken birileri kalkıp da Tuncelide Türk yoktur diyerek inkarcılık yapabiliyor. Bir aşiretin doğuda kalan kolu Kürt, Batıda kalan kolu Türkmen bu nasıl oluyor. Sivasta'da hem Kürt hem de Türkmen Alevileri var ama kürtçülere kalsa Sivasın bütünü Koçgiri, bütününü kürt olarak lanse ediyorlar. Yani Sivaslı Türkmen Alevi dostlarım arkadaşlarım olmasa nerdeyse ben de Sivasta ve diğer doğu illerinde Türkmen Alevi olmadığına inanacağım. Bu şekilde bir inkarcılık işte.

  @siyah paltolu adam - Ka.58.li

  @siyah paltolu adam. 1. "Bilincli" olarak cogalmak derken sanirim Basbakanin "3 Cocuk" politikasini kastediyor olmalisiniz, cünkü Kürtlerin böyle bir Politikasinin oldugunu zanetmiyorum. Varsayalim ki var, hangi milletin kac cocugu olur veya olmaz bunu sorgulamak sizin haddiniz degil kardes. 2. Türkmenlerin azalmasindan bahsederken, herhalde bu azalmanin Kürtlerden kaynaklandigini iddia etmiyorsunuzdur umarim. Türkmenlerin, özellikle Alevi Türkmenlerin Osmanli döneminde kiyima ugradigini bildiginizi yazdiklarinizdan varsayiyorum! 3. Asimile olmus Türkmenlerden bahsederken, umarim Sivasli Kürt Kocgiri asiretini kastetmiyorsunuzdur. Bir olasilik siz benim gibi Kocgiri yörenin bir insanisiniz, ama yine korkarim ki siz Kürtlügünüzden utanip da asil Türkmenim diyenlerdensiniz (bir ihtimal). Anlayacaginiz, bircok Kürtlügünden korkan ve utanan Kürt, biz zaten Türkmen idik demisler. Yani asimilasyon iki tarafa da isler bu halde. Iyi Pazarlar

  Hemşerim SERVET Bayrağımızı dalgalandırmıştır - velmas75

  Bu bayrak Hepimizin bayrağıdır. 784 bin km kare topraklar içinde yaşayan herkesin bayrağıdır. Öküz altında buza arayanların bilgisine sunulur..

  @ka.58.li - Siyah-Paltolu-Adam

  @ka.58.li Osmanlıdan günümüze hatta o kadar eskiye gitmeye gerek yok Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar Doğu Anadoludaki Van, Erciş, Bitlis,Ağrı vs. Buralardaki Türk ve kürtlerin nüfus hareketlerine bak doğu anadolunun yerlilerinin kim olduğunu, kimin burada özellikle bilinçli olarak çoğaldığnı ve kimin azaldığını, asıl kimin asimilasyona uğradığını görürsün. Ayrca Osmanlıdan günümüze Türkmen aşiretlerinin yerleştiği alanları ve bu aşiretlerin adlarını araştırırsan kürtleşen Türkmen aşiretleri neymiş anlarsın. Doğulu Türkler yalnız bırakılmıştır Önce Osmanlının Türkmenlere baskıları sonucu, Cumhuriyet döneminde ihmal edilmeleri sonucu ve son yıllarda da terör baskısı ve terörün desteklediği demografik hareketlilik sonucu asimilasyonla karşı karşıyadırlar. Bu ülkede asimile olan ezilen katliama uğrayan en büyük güruh Türkmenlerdir. Gerisi kuru gürültü.

  buluttan nem kapmak - Aiyo

  Evren turkculugunun mukemmel eseri kurtculuk. Her dogulu kurt olmak zorunda yok bayragimiz derken neyi kastettmis turk bayragimi turkiye bayragimi.Turk halkinin mayasi dil ve kultur birligidir.Bunu irkciliga baglamaya calisan herkes(kurtcu, turkcu, dinci..vs) fasizmin bir parcasidir.

  @siyah paltolu adam - Ka.58.li

  @Siyah Paltolu Adam, yorumun hos, yalniz Kürt ve Türk Kavramlarinin yerini yorumunda degistirirsen dogru tespit olacaktir. Su haliyle, kusura bakma ama, olaylari tersden okuyorsun. Kürtler mi Türklere asimilasyon uyguluyor??? Yapma bea kardesim, güdürme adami aksam aksam!

  Birileri Kapak mı Demişti? - birol merdaneci

  Türklerin başarılarını çekemeyen ve her fırsatta bu başarıları sahiplenmek isteyen kürt ırkçılarına gelsin bu haber.Ayrıca Bahri Tanrıkulu kardeşimize başarılar diliyorum.