'Kurtlar' basketbol vadisine hazır

Kevin Garnett'ın Boston Celtics'e takasında Efes Pilsen parmağı var! Bu şok (!) sözler, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'e ait.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

İSTANBUL - Kevin Garnett'ın Boston Celtics'e takasında Efes Pilsen parmağı var! Bu şok (!) sözler, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'e ait. Demirel, 6 Ekim'de yapılacak Efes Pilsen-Minnesota Timberwolves maçının tanıtım toplantısında, Wolves'un yıldızı Kevin Garnett'ın Celtics'e takasının arkasındaki gerçeği şakayla karışık böyle açıklıyordu. Sebep malum:
Efes'in konuk ekibi rahatça yenebilmesi...
Her ne kadar Garnett olmasa da Efes Pilsen ekim ayında bir NBA takımını evinde ağırlamanın onurunu yaşayacak. Minneapolis temsilcisi, 30 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yapacağı sezon öncesi kampınının ardından 6 Ekim'de Türk basketbolseverlerin karşısına çıkacak ve Efes Pilsen'le özel bir maç yapacak. Bu büyük organizasyon öncesi İstanbul'da yapılan basın toplantısına Efes Pilsen Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, NBA Başkan Yardımcısı Peter Fink, Eurolig CEO'su Jordi Bertomeu, Efes Pilsen'in efsane oyuncularından Tamer Oyguç ve bir dönem NBA'e damgasını vuran oyunculardan Darryl Dawkins katıldı.
Organizasyona ilgi fazla
NBA Başkan Yardımcısı Peter Fink, organizasyonun sadece bir maçtan ibaret olmadığını, Timberwolves'un, sezon öncesi her takım için oldukça önemli olan hazırlık kampının bir bölümünü İstanbul'da yapacağını, ayrıca oyuncuların kentin tarihi ve turistik öğelerini de tanıma şansı bulacağını kaydetti. Eurolig CEO'su Jordi Bertomeu'ya göre önemli olan basketbolun tanıtılması ve sevdirilmesi. NBA-Eurolig işbirliği de bunda önemli bir öğe.
Toplantının en renkli ismi şüphesiz Daryll Dawkins'ti. 1975-1989 yılları arasında NBA'de Philadelphia, New Jersey, Utah ve Detroit formaları giyen ve pota kıran smaçlarıyla tanınan 'Çikolata Fırtına' lakaplı oyuncu, yaptığı espirilerle salonda gülüşmelere neden oldu. Dawkins, Kevin Garnett'ın Minnesota'dan ayrılmasının maça ilgiyi azaltacağını düşünmediğini, Timberwolves'un birçok yetenekli genç isme sahip olduğunu belirtti. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de kendilerine çok fazla bilet talebinin geldiğini söyledi.
Peki NBA takımlarından niye Timberwolves İstanbul'a geldi? NBA Başkan Yardımcısı Peter Fink, Minneapolis ekibinin özellikle İstanbul'u tercih ettiğini, yönetim olarak kendilerinin bu konuda takımları yönlendirmediklerini ifade etti.