Kuşadası'nda her telden

Uluslararası Hakem Semineri, zaman zaman ilginç tartışmalara ve konuşmalara sahne oluyor. Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, kulüp yöneticilerinin 'rant peşinde olan amigolarla ilişkilerini kesmeleri gerektiğini' söyledi.

İZMİR - Uluslararası Hakem Semineri, zaman zaman ilginç tartışmalara ve konuşmalara sahne oluyor. Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, kulüp yöneticilerinin 'rant peşinde olan amigolarla ilişkilerini kesmeleri gerektiğini' söyledi. Arslan, yöneticilerin basında yer almanın sarhoşluğu ile 'yalan yanlış şeyler' söyleyerek kamuoyunu yönlendirdiğini belirterek, 'ekonomik gücü kuvvetli olan yönetici olur' anlayışının değişmesi gerektiğini vurguladı. 'Gönül taraftarları' ile 'çıkar ve rant taraftarı' ayrımının yapılması gerektiğini anlatan Arslan, şöyle dedi: "Yöneticiler, rant peşindeki amigolara, bedelsiz bilet vermemeli, bunlara menfaat temin etmemeli, organize olmalarına göz yummamaları, bunlarla ilişkilerini kesmeleri gerekir."
Emniyet yetkililerinin tribünde olay çıkaran taraftarları dışarı çıkarmakta zorlandığını kendisine ilettiğini belirten Türker Arslan, "Özellikle büyük şehirler dışında kalan yerlerdeki karşılaşmalarda güvenlik güçleri oranın takımına sempatik, rakip taraftara ise katı davranıyor" dedi.
Arslan'ın konuşmasından sonra söz alan hakem Mustafa Çulcu, 'esprili ve alaycı tezahüratlara anons yaptırmayın' uyarısının kendisi ile ilgili olduğunu belirterek, Galatasaray-Diyarbakır maçında 'I love you Şenol' tezahüratına anons yaptırdığını hatırlatarak, "Yalnızca (I love you Şenol) değil, başka tezahüratlar da olmuştu. Futbolcunun gereksiz yere atılabileceğini düşünerek, anons yaptırdım. Futbolcu ile seyirci arasında negatif bir ilişki oluşmuştu" görüşünü dile getirdi. Türker Arslan da Tahkim Kurulu'nda bu konuyu uzun uzun tartıştıklarını ancak tezahüratta bir suç unsuruna rastlamadıklarını söyledi. Söz alan hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu da "Eğer anons yapılmasaydı, kaleci Şenol oyundan atılacaktı. Bu net olarak görünüyordu" iddiasında bulundu.
Futbol Federasyonu Başkanı Teknik Başdanışmanı Gündüz Tekin Onay, 5-10 profesyonel hakem yetiştirilmesi yönünde ciddi bir çalışmaları olduğunu, bu konunun yakında gündeme geleceğini belirtti. Onay, "Hakemlere sponsor bulunmalı. Hakemler konuşabilmeli, özgür olmalı" değerlendirmesinde bulundu.
Dünya Spor yazarları Birliği (AIPS) Başkanı Togay Bayatlı, hakemlerin
'kapalı bir topluluk' olarak anıldığını, kamuoyunda yeterince tanınmadığını, bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini kaydederken, TSYD Genel Başkanı Onur Belge de, hakemlerle gazeteciler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi gerektiğini, bu konuda gazeteciler olarak açık olduklarını ifade etti.
Seminerden notlar

  • Hakemler ile gazeteciler arasında oynanan halı saha karşılaşmasını, gazeteciler 6-5 kazandı.
  • Hakem Metin Tokat, disiplin kurulu cezalarının standart olarak belirlenmesinin, herkesin işini kolaylaştıracağını söyledi.
  • Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, Fenerbahçeli Fatih'in cezasının 4 maç olduğunu, yeni sezonda ilk 3 maç oynayamayacağını belirtti.
  • Seminerde gazetecilerin ilgisi A Genç Milli Takımlar Avrupa Finali'ni yöneten Selçuk Dereli'nin üzerindeydi. Dereli, bu karşılaşmanın artık geride kaldığını, daha da başarılı olmak için çalışacağını kaydetti.
  • Konuşmacılardan Faik Çetiner, Gündüz Tekin Onay'ı eleştirerek, "1 saat 15 dakika konuştu. Hakkımızı gasp etti. Sonra diğer konuşmacıları dinleme nezaketini göstermedi" dedi. (Spor Servisi)