Lefter'in 'evrak-ı metrukesi'...

Lefter'in 'evrak-ı metrukesi'...
Lefter'in 'evrak-ı metrukesi'...
Futbolumuzun efsanesi Lefter Küçükandonyadis için Büyükada'da sergi açıldı. 'Ordinaryüs'ü anlatan fotoğraflar ve yazılarla Büyükada da anılıyor.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

BÜYÜKADA- Futbolumuz ve sporumuza verdiği hizmetlerin yanı sıra insani vasıflarıyla da topluma örnek teşkil eden Lefter Küçükandonyadis’in hatırasına saygı için ömrünü nihayete erdirdiği Büyükada’da bir sergi açıldı: ‘Lefter, biz bu memleketi seninle sevdik...’ Önceki gün Adalar Müzesi’nin Çınar Sergi Alanı’nda açılışı yapılan sergi için ‘oradaydık’. ‘Ada sahilleri’ne yanaşırken, -Feryal Pere’den izinle kullanıyorum- kafalarda ‘Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi / dil’de yalnız dolaştım hep, gözyaşlarım dinmedi’ eseri vardı. Çünkü artık Büyükada’da bir tek ‘o’ yok. Onun dışında özellikle tatil günleri, kimi ararsan var... Zaten ‘dil’de yalnız dolaşmak da mümkün değil. Kısacası ‘eskiler’ aradıklarını artık Lefter haricinde de bulamayacaklar... Yine de sergi alanına yaklaştıkça kalabalıktan soyutlanıp, sükûnete ve ‘Ordinaryüs’ün hatırasına varıyorsunuz. 

Bu onur Radikal’in!
İlk görüşte karşılaşılan manzara şu: İki katlı bir ev, yemyeşil bir bahçe ve panolarda Lefter resimlerinin yanı sıra çeşitli yazılar. Alana adımımı attığımda ise bir spor gazetecisi olarak karşılaşabileceğim en onur verici durumlardan birini yaşıyorum. Teşekkür edilen isimler arasında ismimi ve duvarda Lefter’in cenazesinin ardından yazdığım izlenimden bir paragrafımı görüyorum. Listeden uzaklaşıp baktığımda ise Radikal gazetesinde Lefter hakkında yazan kişilerin pek çoğunun yazısının kullanıldığına şahit olup Ordinaryüs’e değerini verdiğimiz hissine kapılıyorum. Oral Çalışlar, Gökçe Aytulu, Kenan Başaran, Efkan Bucak ve Turgut Yüksel’in unutulduğunu varsayarsak, Radikal’den listeye giren isimler şöyle: Bağış Erten, Banu Yelkovan, Burak Kuru, Cengiz Çandar, Erkan Goloğlu, Feryal Pere, İbrahim Altınsay, Tanıl Bora, Uğur Vardan ve Yiğiter Uluğ. Özel bir sebebi var mıdır bilmem ama listede ‘spor basını’nın pek temsil edilmemesi enteresandı. “O onur Radikal’in olsun” dedik. 

Balmumundan Lefter
Sergide bahçede Lefter’in hayatının çeşitli dönemlerinden fotoğrafları ve hikâyelerini görüyorsunuz. Bir başka bölümde ise ‘Ordinaryüs’ü konu alan yazılardan Türkçe ve İngilizce pasajlarla karşılaşıyorsunuz. Burada, yazıyı yazan kişinin gönlünü verdiği renkler fon oluşturuyor satırlara. Yazıları bırakıp iki katlı eve girince ise Lefter’in ‘balmumu heykel’iyle burun buruna geliyorsunuz. İlk milli forması, lisansı ve eşyalarıyla birlikte tabii. Dönemin Lefter’i ağırlayan gazete sayfaları, cenaze töreni, dostlarının ağzından onu anlatan videolar da var. Tabii ki Lefter var ise Büyükada da var. Son durak ise ziyaretçi defteri: Büyük usta hakkındaki hislerinizi yazıyorsunuz.

BİR yıl açık ve ücretsİz
Açılış töreninden de bahsedelim, geniş bir katılım vardı. Lefter’in eşi Stavrini Küçükandonyadis, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Fenerbahçe asbaşkanları Ali Yıldırım ve İsfendiyar Zülfikari, Genel Sekreter Talat Yılmaz, yönetim kurulu üyesi Yasemin Merçil, Kulüp Genel Müdürü Serkan Acar, profesyonel futbol takımı idari menajeri Hasan Çetinkaya, sinema sanatçısı Ediz Hun, Lefter Küçükandonyadis’in yakınları ve dostları ile çok sayıda taraftar oradaydı. Sergi 1 yıl süreyle açık olacak ve ücretsiz olarak gezilebilecek. 7-8 Temmuz tarihlerinde ise Lefter Veteranlar Kupası için Kınalıada’ya taşınacak, sonra yine aynı yerde misafirlerini ağırlayacak.

‘Lefter bakkal mı?’
Serginin kuratörü Ersin Salman da açılışta hüzün ve neşeyi barındıran bir konuşma yaptı. Lefter’in hatırasına yazdığı şiirle duygulandıran Salman, Ordinaryüs’e dair bir anekdotuyla ise güldürdü: “Lefter’in futbola başladığı yıl (1941) ben doğmuştum, parladığı dönemde ise çocuktum. Bir gün babama ‘Lefter bakkal mı’ diye sordum. ‘Hayır futbolcu o, neden öyle sordun’ dediğinde ise ‘O zaman neden ‘ver Lefter’e, yaz deftere diyorlar’ şeklinde çıkışmıştım. Ben onu bakkal sanıyordum.”

Radikal liste
Serginin girişine konulan ‘teşekkür’ panosunda Radikal gazetesinde Lefter hakkında yazan yazarlara da teşekkür edilmiş. Bazı isimler unutulsa da bu, Radikal için övünç kaynağı oldu.