Letonya sınavı

Türk Milli Futbol Takımı Portekiz'e gitmek için bu akşam Letonya deplasmanında. Milliler, saat 20.15'teki karşılaşmada ikinci maç için avantaj sağlamaya çalışacak.

RİGA - Türkiye, bir kez daha büyük bir organizasyona adım atabilmek için iki baraj maçı oynamak zorunda. Daha önce Euro 2000 ve Dünya Kupası 2002'ye katılabilmek için iki ayaklı baraj sisteminden geçen ve başarılı
olarak kendisini bu büyük turnuvalarda bulan Milliler, bu gece de Riga'da, Euro 2004 için Letonya'yla oynayacak. Ay-Yıldızlı ekip, renkdaşı karşısına Alpay Özalan ve Yıldıray Baştürk gibi iki asından mahrum çıkacak. Hasta olan Alpay'la sakat olan Yıldıray'ın yokluğunda teknik direktör Şenol Güneş, sahaya Emre Aşık ve Ergün Penbe'yi sürecek. Türkiye, bu maçla birlikte tam 79 yıl sonra Riga'da sahaya çıkacak. Milliler, Letonya ile 1924'te yaptığı maçı 3-1'lik skorla kazanmıştı. Bu maçın rövanşı ise 19 Kasım çarşamba günü İstanbul İnönü Stadı'nda saat 20.30'da yapılacak ve TRT 1'den canlı olarak verilecek.
Türkiye, bugün 392. milli maçına çıkıyor... Milliler, şimdiye dek yaptığı 391 maçtan 131'ini kazandı, 172'sini yitirdi, 88 maçta da berabere kaldı. Ay-Yıldızlılar toplam 482 gol atarken, kalesinde 628 gol gördü.
'Herkes bizi yenmeye çalışıyor'
Bu arada Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, maç hakkındaki görüşlerini açıklarken "Türkiye'nin dünya üçüncülüğünden sonra herkes bizi yenmeye çalışıyor. Bunun için de sert oynayıp yıldırmak dahil, her türlü yöntemi deniyorlar" diye konuştu. Milli Takım'daki tüm oyuncuların Letonya maçının bilincinde olduğunu kaydeden Ulusoy, şunları söyledi:
"Futbolcularımız maçın bilincinde. Burada alacağımız iyi bir sonuçla, Portekiz 2004'e katılma hakkını elde etmiş olacağız. Rakibi küçümsemeden, buradan iyi bir sonuçla döneceğiz."
Türkiye daha önce baraj turlarında Euro 2000 için İrlanda Cumhuriyeti ile eşleşmiş, 13 Kasım 1999'da başkent Dublin'de yapılan ilk karşılaşma 1-1 berabere tamamlanmış, Bursa'da yapılan rövanş karşılaşması ise 0-0 bitince, Türkiye deplasmanda attığı gol nedeniyle finallere katılmaya hak kazanmıştı. Daha sonra Milliler 2002 Dünya Kupası yolunda da baraj turunda Avusturya'yla eşleşmiş, 10 Kasım 2001'de Viyana'da yapılan karşılaşmayı Okan Buruk'un golüyle 1-0 ve 14 Kasım 2001'de İstanbul'da yapılan rövanş karşılaşmasını da Yıldıray, Hakan Şükür, Okan ve Arif'in (2) attığı gollerle 5-0 yenerek finallere gitmeye hak kazanmıştı.
Günün diğer baraj turu maçları şöyle: Rusya-Galler, İskoçya-Hollanda, Hırvatistan-Slovenya ve İspanya-Norveç. (Spor Servisi)