Letonya'da bayram yaşanıyor

Letonya takımı, ülkesinde büyük coşkuyla karşılandı. Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga yayımladığı mesajda, oyunculara "Letonya'nın altın çocukları" diye seslendi.

RİGA - Letonya takımı, ülkesinde büyük coşkuyla karşılandı. Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga yayımladığı mesajda, oyunculara "Letonya'nın altın çocukları" diye seslendi. Başbakan Yardımcısı Ainars Slesers'ın ise futbolculara ekstra prim verilmesi için harekete geçti. "Bizim için tarihi bir başarı" diyen teknik direktör Alexandrs Starkovs, "Bunu nasıl başardık bilmiyorum" yorumunu yaptı. Letonya basınında galibiyetle ilgili Diena gazetesi, "Letonya, Avrupa'nın seçkinleri arasına girdi" başlığını attı. Ülkede Rusça yayın yapan gazeteler ise manşetlerinde "Türk kalesi fethedildi" ifadesini kullandı.
Millilerin elenmesi Avrupa basınında da yer buldu. Independent, "Verpakovskis Türkleri şoka soktu" diye yazdı. Guardian da Türkiye'nin Letonya tarafından ortaya konulan ve bir 'diriliş' sayılabilecek gücü karşısında yıkıldığını öne sürdü. Times'ın başlığı ise, "Letonya, Türkiye'nin üzüntüsüne rağmen, İstanbul'da en güzel anların tadını çıkardı" şeklindeydi.
'Letonya tarihe geçti'
İtalyan basını Letonya'ya övgüler düzdü. La Gazzetta dello Sport başlığında, "Hollanda ve İspanya'dan altın gol yağmuru. Ama asıl sürpriz Letonya" dedi. Corriere dello Sport da maç sonucunu ilk sayfadan duyurarak, "Letonya Avrupa'da, Hollanda ve İspanya ile birlikte" dedi. Spotta ise "Letonya'dan tarihi beraberlik. Dünya üçüncüsü elendi" denildi. Tuttosport ise, "Letonya tarihe geçti" başlığını kullandı.
"Letonya, bağımsızlığını elde ettikten sonraki kısa tarihinde en şerefli sayfasını dün İstanbul İnönü Stadı'nda imzaladı" diye yazan İspanyol El Mundo, "Şimdi herkes Şenol Güneş'in istifasını bekliyor" ifadesini kullandı. Marca ise "Letonya, Dünya üçüncüsünü yolda bıraktı" başlığını attı.
Yunan basını: Korkusuzlar
Ay-Yıldızlıların finallere gidememesi Yunan basınında da yankı buldu. Ta Nea, "Türkiye, sürpriz kurbanı" başlıklı haberinde, "Baltıklılar, yangın yerini aratmayan İnönü'de barajı aşmayı ve tarih yazmayı başardılar" ifadesiyle karşılaşmayı okuyucularına taşıdı. Gazete ayrıca, "Dünya üçüncüsü, Portekiz için bileti avucunun içinden kaçırdı. Türkler, 1996'da başlayan yükselişlerine son noktayı koydular" yorumunda bulundu. "Letonya, Türkiye'yi hiç beklenmedik biçimde Avrupa'dan attı" diyen Apoyevmatini gazetesi de, "Letonya, Türkiye'den korkmadı ve zafer sarhoşluğunu yaşadı" değerlendirmesini yaptı. To Vima ise "Baltıklılar bileklerinin hakkıyla aldılar" ifadesini kullandı haberinde. (Spor Servisi)