Letonya'ya 'baskın' taktiği

Euro 2004 Play-Off'unda Letonya Milli Takımı ile zorlu bir rövanş oynayacak olan Milli Takım, rakip karşısına ofansif ağırlıklı bir taktikle çıkmayı planlıyor. Savunmasını sağlam tutmayı düşünen Ay-Yıldızlı ekip, rakibini önce presle boğacak, ardından da çok adamla pozisyon arayacak.

İSTANBUL - Euro 2004 Play-Off'unda Letonya Milli Takımı ile zorlu bir rövanş oynayacak olan Milli Takım, rakip karşısına ofansif ağırlıklı bir taktikle çıkmayı planlıyor. Savunmasını sağlam tutmayı düşünen Ay-Yıldızlı ekip, rakibini önce presle boğacak, ardından da çok adamla pozisyon arayacak. Maça 4-4-2 sistemiyle başlayacak olan milliler, kontrataklarda ise 3-4-3'e dönecek, hücum ağırlıklı futbolcularla rakip kaleyi zorlayıp, sonuca gitmeye çalışacak. Riga'daki ilk karşılaşmanın kasetini futbolcularla birlikte analiz eden Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, oyuncularına bir dizi uyarılarda bulundu. İlk maçta yapılan hataları tek tek dile getiren tecrübeli çalıştırıcı, "Savunmada asla riske girmeyin, rakibe sağlam basın, ikiye bir yakalanmayın. Kolektif oynayın, sinirlenmeyin, disiplinden uzaklaşmayın, sabırlı olun. Rakibin savunmada zaafları var, bunu iyi kullanın, hakemle diyaloğa kesin girmeyin" dediği belirtildi.
Milli Takım zorlu doksan dakikalık Letonya maçının son hazırlığını dün akşam Metin Oktay Tesisleri'nde gerçekleştirdi. Yazılı ve görsel medyaya kapalı olarak gerçekleşen ve iki saate yakın süren taktik ağırlıklı çalışmada, Güneş, Letonya karşısında uygulanacak oyun stratejisinin detayları üzerinde durdu. Ay-Yıldızlı futbolcuların son çalışmada çok istekli ve neşeli olmaları teknik kadroyu rövanş maçı için umutlandırdı. Bu arada Şenol Güneş'in Ümit Milli Takım'dan savunmaya takviye alıp almayacağı bugün netlik kazanacak. (Spor Servisi)