Lincoln evde tek başına

'Sessiz sinema' aylarında Galatasaray'ın konuğu bu kez başkenttendi dün gece. Maçın önemi bu değil aslında, alıştık nasıl olsa.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

'Sessiz sinema' aylarında Galatasaray'ın konuğu bu kez başkenttendi dün gece. Maçın önemi bu değil aslında, alıştık nasıl olsa. Biliyorsunuz Galatasaray Teknik Direktörü Karl Heinz Feldkamp, Beşiktaş'ın başına geçip akabinde görevi bırakmış, giderken de "Bak Bu Hans Peter iyi çocuktur yerimi o alsın" demişti. Bir dönemin halef ve selefi bu kez rakip olarak karşı karşıya geldi. Spekülasyonları önlemek için midir bilinmez çok samimi olmadılar. Haklılar da... Şimdi Kalli, Briegel'in kulağına eğilip bir şey söylese haber hazır: "Kalli'nin yerine Briegel"!
Geçen hafta Bursa'dan ballı bir galibiyetle dönen Galatasaray, Lincoln takviyesiyle çıktı Ankaragücü karşısına. Bu durum Ankaragücü için pek hayırlı olmadı doğrusu. İlk beş dakikada topla altı kez buluşan sambacının yaptığı hareketler rakiplerine saygısızlıktı doğrusu. Lincoln'den rol çalmaya çalışan isim Hakan Şükür'dü. 7 ve 11. dakikalarda zor yerlerden şansını denedi ama şans meleğinin de yapabilecekleri sınırlıydı.
Esas oğlan Lincoln
'Esas oğlan' Lincoln, 22'de tüm tribünleri (basın ve şeref!) ayağa kaldıran bir gol attı. Çaykur Rizespor'a karşı ligdeki ilk golünü atan Brezilyalı, cephaneyi doldurup Serkan Kırıntılı'ya doğru bazukayı ateşledi:
1-0. Bu golden önce Ankaragücü'nün bir penaltı itirazı vardı ama faul bile olsa pozisyon dışarıdaydı. 32'de bu kez yerli malı bir füze Ankaragücü kalesine doğru ateşlendi. Sabri'nin şutu kale direğini kıramayınca maç kaldığı yerden devam etti!
Devrenin bitimine doğru hareketlenen mücadelede ilginç anlar yaşandı. 41'de Cem Can 'pozisyon öldü' derken, köşeden örümceği almaya niyetlense de Orkun 'Spiderman' olarak görevini yaptı. Akabinde 'İki dakikada bir rekor nasıl kırılamaz?' adlı piyesi izledik. 43'te kaleciyle karşı karşıya kalan Hakan Şükür, kötü plaselerinden birini vurdu. Müthiş pasıyla 'Kral'a "Kır şu rekoru" mesajını veren Lincoln bir dakika sonra yine müthiş bir şut çıkardı. Kaleciden dönen topta Şükür bu kez direğe takıldı ve ilk yarı Lincoln'ün 1-0'lık üstünlüğüyle tamamlandı!
GS Senfoni Orkestrası
İkinci yarıda Lincoln farkı artırmak için elinden geleni yaptı (87'de bir volesi vardı ki Özhan başkan bile yerinden kalktı). Top Ankaragücü kalesi önüne kadar o kadar kitaplık geliyordu ki anlatamam. Şef Lincoln'ün yönetimindeki 'Galatasaray Senfoni Orkestrası'ndan uyumsuz eserler dinledik lakin. Ne kanatlardaki oyuncular ne de ileri ikili şefin temposuna ayak uyduramayınca Galatasaray, ezeli rakipleri gibi '1-0 olsun benim olsun' mantığıyla haftayı tamamladı.
Not: Basın tribününde dağıtılan kadrolarda Ankaragücülü Bebbe'nin adı Alper Aydın olarak yazılmış. Haliyle meslektaşlarım "Bu Alper, bizim Bebbe mi?" diye sordu durdu ilk yarı boyunca. Kamerunlunun kanunlara göre Türk ismi alması gerekiyordur belki. Tamam da adamın adı Bebbe'yse Bebbe yazalım kardeşim. Şimdi Nihat yarın İspanyol vatandaşı olsa Jose Antonio mu diyeceğiz!
GALATASARAY: 1
Orkun. 7
Uğur. 6
Song. 7
Servet. 7
Volkan. 6
Sabri. 6
(Okan 90). -
Lincoln. 9
Ayhan . 6
Arda. 6
(Hasan 86). -
Ümit. 4
(Barış 72). 5
Hakan . 6

ANKARAGÜCÜ: 0
Serkan. 6
Yasin . 4
(Augustine 85). -
Emre. 5
Da Silva. 5
İlkem . 5
Mustafa. 5
(Elyasa 54). 5
Cem. 5
Kirita. 6
M. Duruer. 5
(M. Erdoğan 80). -
Ahmet. 5
Alper. 5

GOL: Lincoln (22)
SARI KARTLAR: Song, Ayhan / Kirita, İlkem
Stat: Ali Sami Yen-Hakemler: V. Yüksel, M. E. Eyisoy, Ö. ÇetinerAnkara-Konya: 1-1
STAT: Yenikent ASAŞ
HAKEMLER: Mehmet Fatih Gökçe, Feridun Kara, Ali Zağlı
ANKARASPOR: Ramazan *, Fırat (M. Yoldaş 9 **), Ediz *, Batak **, Erhan *, A. Koçak *, M. Tosun *** (M. Yılmaz 71 *), Hürriyet *, Anıl * (Özer 46 *), B. Kısa *, T. Türkmen *
KONYASPOR: Özden **, Erkan **, Burak **, El Saka ** (Ömer 87), Kaue Da Silva **, Abdalla ** (M. Hacıoğlu 59 *), Mustafa *, Batista **, Erman * (Sedat 76), V. Cihan **, Neca **
GOLLER: M. Tosun (10) / V. Cihan (38)
SARI KARTLAR: V. Cihan, Erman, Erman / Hürriyet, Bilal, Batak
Denizli-V. Manisa: 3-2
STAT: Atatürk
HAKEMLER: Bünyamin Gezer, Hüseyin Fidan, Neşet Merdin
DENİZLİSPOR: Souleymanou *, M. Karakoç ** (C. Alberto 24 **), Kratochvil ***, Allyson ***, Julio Cesar ***, T. Abraham **, Z. Demir **, F. Yiğen **, M. Kuş ** (F. Egedik 24 **), Yusuf ***, Selahattin ** (Caner 82)
V. MANİSASPOR: Ufuk *, Dvornik *, Ümit **, Borbiconi * (Nizamettin 46 ***), U. İnceman **, Kalabane **, Selçuk **, M. Akan **, H. Balta **, O. Koç ** (Sezer 80), Holosko ** (Güven 87)
GOLLER: J. Cesar (12), Kratochvil (72), Yusuf (79) / K. Balta (35), Metin (55)
SARI KARTLAR: Yusuf, C. Alberto, Z. Demir / Holosko, Kalabane, Dvornik, Ümit, U. İnceman
Kayseri-K.Paşa: 2-0
STAT: Atatürk
HAKEMLER: Çetin Sarıgül, Hakan Atilla Gökbilgin, Muharrem Yılmaz
KAYSERİSPOR: Ivankov **, Ali Turan **, Ragıp **, G. Ünal **, Toledo **, Cangele **, Aydın *, Kamber * (Iglasıas 70 **), Koray **, M. Topuz ***, M. Eren * (Kemal 53 *)
KASIMPAŞA: Sinouh **, Coubaly **, Cihat **, Ü. Sarı **, Ender **, (Mustafa 54 **) Tehoue *, Merthan **, Bastos **,(Göksel 66 *) Askou *, Alpaslan **, E. Küçük *
GOLLER: İglasias (88), G. Ünal (89)
SARI KARTLAR: Cangele / M. Topuz, Sınouh, Cihat