Lionel Messi'ye şok tepki

Lionel Messi'ye şok tepki
Lionel Messi'ye şok tepki
Dünyada 4 kez 'yılın oyuncusu' seçilen Messi, vergi kaçırdığı gerekçesi ile hakim karşısına çıktı.

Mehmet ÇİFTÇİ / MADRİD (DHA) - Vergi kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle Katalonya bölgesine ait Gava mahkemesinde hakim karşısına çıkartılan Lionel Messi’ye, mahkeme önünde toplanan bir grup sert tepki gösterdi.

Messi yargı karşısında


Arjantinli futbolcuya 'Hırsız' ve 'Kaçakçı' diye bağıran gruba, diğer bir grup ise "Sen en büyüksün, yaşasın Messi" sloganları ile cevap verdi. Polis, İki grup arasında çatışma çıkmaması için önlem aldı ve taraftarları ayırmaya çalıştı.

Takım elbise ile mahkemeye gelen 25 yaşındaki yıldız oyuncunun, bu tepkiler karşısında gülmesi dikkati çekti.

BABA MESSI: OĞLUM MASUM

Yaklaşık yarım saat süren duruşmada söz alan Messi, futbol oynadığını, çok sayıda reklam anlaşmalarına imza atmasına rağmen kendisine ait şirket çalışmalarının babası tarafından yürütüldüğüne dikkati çekti.

Baba Messi ise vergi kaçakçıları olmadığını, olayın sadece yanlış yönlendirme sonucu meydana geldiğini vurguladı ve oğlunun bu davada masum olduğunu belirtip tüm suçlamaları üzerine aldı. Maliyeye 2010 ile 2011 yıllarına ait 10 milyon euro vergi ödemesi yaptıklarını ifade eden baba Jorge Messi, mahkemeye 4 milyon 100 bin euroluk vergi cezasını da faizleri ile birlikte yatırdıklarını hatırlattı.

Lionel Messi ve babası, ünlü oyuncunun imaj haklarının satışında vergi cenneti olarak bilinen Belize ve Uruguay'daki şirketleri kullandıkları gerekçesi ile suçlanıyordu. Sadece Barselona’dan yıllık 16 milyon euro kazanan Messi’nin dünyanın çeşitli ülke markaları ile de milyonlarca avroluk sponsorluk anlaşmaları bulunuyor.

Barcelona savcısı Raquel Amado, Messi ve babasının 2007, 2008 ve 2009 yıllarındaki gelir vergisi beyanlarında 4 milyon euroyu aşan usulsüzlük yaptığını ve bu miktarın faizleri ile birlikte maliyeye ödenmesini talep etti.

Barcelona şov sürüyor