Litvanya'nın en büyük kozu Jasikevicius

Türkiye'nin yer aldığı C Grubu'nda en zorlu takım Litvanya olarak göze çarpıyor. 16 takımın dört gruba bölündüğü ve her gruptan ilk üç takımın çıkacağı şampiyonada...

MALLORCA - Türkiye'nin yer aldığı C Grubu'nda en zorlu takım Litvanya olarak göze çarpıyor. 16 takımın dört gruba bölündüğü ve her gruptan ilk üç takımın çıkacağı şampiyonada, grup maçları 3-5 Eylül arasında oynanırken, C Grubu'nun maçları İspanya'nın Palma de Mallorca Adası'nda yapılacak. Bugüne dek 18 kez katıldığı Avrupa Şampiyonası'ndaki en büyük başarısı 2001'de, kendi evinde aldığı ikincilik olan Türkiye, 2003 ve 2005 yıllarında istediği sonuçları alamadı. Avrupalı basketbol otoriteleri tarafından, NBA ve Avrupa liglerinde oynayan yüksek kaliteli oyunculardan kurulu olmasından dolayı Türk Milli Takımı'nın her şeyi yapabilecek kapasitede olduğu vurgulanırken, '12 Dev Adam'ın hedefine ulaşması için 'takım olduğunu' göstermesi gerektiği yorumları yapıldı.
Adeta basketbol ile yaşayan bir ülke olan ve her yıl yeni yıldız oyuncu çıkaran Litvanya, gruptaki en zorlu takım olarak göze çarparken, bu zamana kadar sekiz kez Avrupa Basketbol Şampiyonası'na katıldı ve 2003 yılında kupayı kazanan ekip oldu. En önemli oyuncuları NBA takımlarından Golden State Warriors takımında forma giyen Sarunas Jasikevicius ile CSKA Moskova'da oynanan Ramunas Siskauskas olan Litvanya için otoriteler, gerek tecrübeli ve geniş kadrosu gerekse yetenekli ve yaratıcı özelliğe sahip oyuncuları ile rakipleri için konsantrasyonun asla kaybedilmemesi gereken bir takım değerlendirmesini yapıyor.
Avrupa Basketbol Şampiyonası'na 17 kez katılan, 1993'te şampiyon, 2005'te de ikinci olan Dirk Nowitzki'li Almanya ise, hazırlık döneminde oynadığı dokuz maçtan altısını kazanıp ikisi İspanya'ya karşı olmak üzere üç yenilgi aldı. Grubun diğer takımı Çek Cumhuriyeti'nde, Joventut'ta (İspanya) oynayan Lubos Barton ve Unicaja'dan (İspanya) Jiri Welsch önemli oyuncular olarak dikkat çekiyor.
Öte yandan turnuvaya katılacak olan son takım, play-off turunda önceki gece Makedonya'yı 92-87 mağlup etmeyi başaran İsrail oldu. (Spor Servisi)