Löw'e bir övgü bir yergi!

Löw'e bir övgü bir yergi!
Löw'e bir övgü bir yergi!
Türkiye'den biri Fenerbahçe biri Adanaspor'dan olmak üzere iki kez kovulan Dünya Şampiyonu Almanya'nın teknik adamı Joachim Löw'ü eski oyuncuları anlattı. Ali Asım Balkaya, 'Onun döneminde antreman piknik gilbiydi' derken Altan Aksoy Alman teknik adamın üst düzey bin insan olduğunu söyledi
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

RADİKAL - Adanaspor’un eski futbolcusu Ali Asım Balkaya, Löw dönemi ile ilgili şunları aktarıyor: “Bize Fenerbahçe’den geldiğinde kulübü çok sahiplendiği taraftarı değildim. Thomas Berthold diye bir oyuncu da getirdi. O zamanki şartlarda tanıştığım Löw’ün Dünya Futboluna hükmedeceğini hiç tahmin etmezdim. Hiç de böyle bir havası yoktu. Devre arası kampında mesela; bizimle beraber koşuyordu. Löw’ün temposuyla koştuğunuz zaman maçtaki rakibiniz Löw değil ki. Löw ile beraber koşuyorsunuz yani. Devre arası kampını kendisinden kaynaklı çok iyi geçiremedik. O idman temposuyla bizim takımın o sezon ligde kalması mucizelere bağlı olurdu. Teknik adam olarak da yaptığım kampları görünce biz o sezon devre arası kampa değil, harbi tatile gitmişiz Antalya’ya. Düşünsenize senelerdir futbolun içindesiniz, Cenk İşler’e, bana topa nasıl vurulur gibi 2’ye bir idman yaptırıyordu. Kamp ayak içi pas ile geçiyordu. Böyle bir çalışma ortamından bu takımın çok iyi yerlere gelmesi mucize olurdu. Dünya Kupası’ndan sonra futbolu bırakan Berthold’u da Adanaspor’a getirmişti stoper olarak. Biz ligin ikinci yarısına mağlubiyetlerle başladık. Sonra Beşiktaş maçında da mağlubiyet oldu. Mağlubiyetler üst üste gelince hocayı da gönderdiler. Ama adam sonuçta Dünya Kupası’nı kaldırdı ve son 2-3 turnuvada dünya futboluna hükmeden teknik adam. Ben açıkçası o dönemdeki Löw’ün buralara geleceğini beklemiyordum.”

 

Dünya Kupası'nı kaldıran teknik adam Löw'ü 13 yıl önce böyle kovmuş!


“ONUNLA ÇALIŞMIŞ OLMAK GURUR VERİCİ”


Löw döneminde Adanaspor’da 10 numaralı formayı giyen Altan Aksoy, kısa bir süre de olsa Löw ile çalışmış olmaktan gurur duyduğunu ifade ediyor. Aksoy, Löw ile ilgili anılarını şöyle aktarıyor: “Löw ile kısa bir süre çalıştık. Aynı dili konuşamasak da insani olarak üst düzey bir insandı. Antrenörlüğü ile ilgili çok yorum yapmaya gerek yok. Geldiği nokta ortada. O dönemler teknik adamlığın başında sayılırdı. Ama yeterliliğini ortaya koydu. Almanya’nın futbol projesinin başında ve önceki turnuvalarda bu başarının sinyalini veriyordu. Takdir edilecek bir başarı. Böyle bir teknik direktörle çalışmaktan dolayı mutluyum, gururluyum. Bizim takımda sezon başından beri problemler vardı. Löw zaten Türkiye ’de çok uzun süre çalışmamıştı. Fenerbahçe’de de çok kısa bir süre çalıştı. O dönem, onun antrenörlüğünü değerlendirecek kıstasları taşımıyordu. Geçmişte Fatih Hoca da (Terim) beklediği şeyleri yapamamıştı. Şimdi geldiği nokta ortada. Sonuç ortada. Löw’ün bu kadar başarılı olacağını tahmin edemezdim.”

İşte Almanya'nın başarısının sırrı