Lucarelli'den Demirspor'a yeşil ışık: İki sene sonra gelebilirim

Lucarelli'den Demirspor'a yeşil ışık: İki sene sonra gelebilirim
Lucarelli'den Demirspor'a yeşil ışık: İki sene sonra gelebilirim

34 yaşındaki İtalyan oyuncu kendisinin ve takım arkadaşlarının Adana?da bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. FOTOĞRAF: MUSTAFA BAL / DHA

Livorno’yu Livorno kılan isimlerin birincisi Lucarelli’ye de mikrofon uzattık. Sorduk bakalım, Livorno
neydi, Demirspor neydi ve dünya futbolu nereye gidiyordu, başka bir futbol mümkün müydü?

Önce geleneksel soru: Türk futbolu hakkında ne biliyorsun, ne düşünüyorsun?
Şaktar’dayken Lucescu’yla beraber İstanbul’a gelmiştik. Güzel bir ambiyans vardı. Avrupa’da futbolun önemli merkezlerinden biri İstanbul. 

Bu turistik soruyu geçip siyasete gelelim. Siyasi görüşünü serbestte açıklayan bir futbolcusun.
Bu konuda bir sıkıntı yaşadın mı?

İtalya’da futbolcuların ne düşündüğünü, siyasi görüşünün ne olduğunu açıklaması gayet normal
bir şeydir. O yüzden bir zorluk yaşamıyorum. Bunun bir sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum. Herkes gibi bizim de dünya görüşümüz var. 

Livorno İtalya’da değil bütün dünyada hayata soldan bakan bir yerde duruyor. O yüzden her ülkedeki muhalif kesimler Livorno’yu ayrı bir gözle izliyor. 
Sen bu konuda ne düşünüyorsun?
Bir kere şunun ayırımına varmak lazım. Kulüp solcu değil, taraftar solcu. Daha çok da işçi kesiminin takımı. Kulübün özel bir siyasi angajmanı yok. Sonuçta bir siyasi kurumdan değil futbol takımından bahsediyoruz. Ama tribünlerin rengi belli. Evet onlar dünyaya farklı bakıyor. Tüm dünyada ilgi çeken de bu zaten. 

Futbola milyonlarca avro para akıtılıyor. Artık karşımızda bir eğlence yok, sanayi var. Futbol sence
bu kadar parayı hak ediyor mu?

Bu iş bu hale geldikten sonra artık durdurmak zor. Ortada çok büyük paraların döndüğü bir endüstri var. Pazarı böyle kurarsanız artık çok para harcanmasın demek zor. Bir şekilde pazar belirliyor her şeyi. Statları doldurmak için büyük futbolcular transfer etmek istiyorsunuz. O biletlere yansıyor. Her şey böyle birbirini tetikliyor.

Berlusconi ’nin Milan’la ilişkisi malum. Bizde de bunun benzerleri çok. Nasıl yorumluyorsun bu ilişkiyi?
Bence dar anlamda siyasetin futbola karışması kötü bir şey. Yani siyasiler futboldan uzak dursun. Ama bunu söylerken Berlusconi sayesinde Milan kayrılıyor diyemem. Böyle bir şey yok. Bunu söylemek haksızlık olur. Ama geniş anlamda siyaset zaten futbolda var.  

Aslında başka sorular da soruldu Lucarelli’ye. Özellikle İtalyan Milli Takımı konusunda ‘reddi milli takım’ günleri de gündeme geldi. Ama pozisyona girmek istemedi Luca Baba. Azzuri günlerini hayırla anıp geçti. Dedikoduya göre bir gece önce Adana kebaba da bayılmış üstat. Nelson Rivas kebabı beklemeden koca bir sıcak pideyi götürürken o asıl ziyafete odaklanmış. Neticede şunu söylemek mümkün; ‘tiki’ görünümü, herkes çift kişilik odada yatarken onun suiti seçmesi gözden kaçmasa da karizma hala yerinde. Herkesle fotoğraf çektiren, kimseyi kırmayan sol yumruğu hâlâ havada bir oyuncu o. “İki sene sonra Demirspor’dayım” derken de gayet samimi gözüküyor. Olur mu olur vallahi? Belki şehre bir gün Lucarelli de gelir, gelip geçenler bir merhaba derler, Efsane yüzücü Muharrem Gülergin ruhu ayaklanır, Demirspor Süper Lig’e çıkar, başka bir Türkiye mümkün olur.


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi