Lucescu acı konuştu

Lucescu acı konuştu
Lucescu acı konuştu
"Türkiye'de başkanlar 2 senede bir değişiyor ve yeni gelen başkan ilk olarak teknik adamı değiştiriyor"

Türkiye 'de hangi kulübün teknik direktörü değişse akla ilk gelen isim olan Lucescu, Türk futbolunu yöneten kişileri, özellikle de Kulüp başkanlarını sert bir şekilde eleştirdi. Fenerbahçe, Galatasaray , Beşiktaş ve Milli takım antrenörsüz kaldığında teklif götürülen ve tek çare olarak görünen Rumen Hoca, bu durumun kendisini gururlandırdığını söylese de yöneticiler hakkında sarf ettiği sözler dikkat çekici.

“Bu durum beni çok gururlandırıyor” diyen Rumen teknik adam, “Çünkü ben arkamda çok güzel anılar bıraktım. İnsanlar beni her zaman iyi bir teknik adam, işini başarılı yapan bir insan, iyi sonuçlar alan ve herkesle; basın, futbolcu, aklınıza kim gelirse onlarla iyi bir ilişkisi olan birisi olarak biliyorlar” dedi.

Türkiye’den ayrılarak yeni bir işe başladığını ifade eden Mircea Lucescu, şöyle konuştu:

Son yıllarda Türkiye'den ayrılarak yeni bir işe başladım ve Shaktar'da cok iyi bir takım inşa ettim. Shaktar ile her yaş branşında 18 kupa kazandık. Benim orada sadece tek başkanım var o da takımın sahibi ama Türkiye'de bu başkanlar 2 senede bir değişiyor ve yeni gelen başkan ilk olarak teknik adamı değiştiriyor. Başarı alıp almamasına bakmadan, seni severse kalıyorsun sevmez ise direkt seni kovuyor. Takımın sadece tek sahibi olursa her şeye o karar veriyor ve takımı gelecek açısından daha rahat harcama yaparak inşa edebiliyorsun ama bu Türkiye'de imkansız. Bir başkan seni cok seviyor ama 2 ay sonra başka başkan geliyor ve sana seni beğenmedik diyor ve seni ve senin aldığın oyuncuları takımdan gönderiyor. Türkiye'deki başkanlarla iyi iletişim kurmak zor.

“TÜRKİYE'YE NEDEN DÖNEYİM Kİ?”

Galatasaray'daki ilk yılımda kiralık oyuncularla kurulu takımla şampiyon olup şampiyonlar ligin de çeyrek final oynadım ve Beşiktaş'ta ilk sene süper oyun oynayarak çok iyi bir şampiyonluk kazandım. 2. yılımda ilk yarı 11 puan önde kapattık o durumda şampiyonluğu kaybetmek normalde başka şeyler olmaz ise imkansız ama neler oldu bilmiyoruz. Çok değişik bu olaylardan sonra buraya geri dönmem çok zor, niye doneyim ki? Shaktar'da ise yeni ve genç bir takım kurduk, takımı baştan inşa ettik. 10 bin kişilik stattan 50 bin kişilik stat inşa edip geçtik. Çok genç oyuncumuz var. Sadece oyuncu almadık, 200 milyon değerinde oyuncu da sattık. Ben kendimi orada çok rahat hissediyorum. Bu sene ise takımı değiştirdik. 20 yaşından küçük 5 oyuncum var ve kazanmaya devam ediyoruz. Bu önemli bir durum ama Türkiye'de bu şekilde çalışmak çok zor. Burada güzel başlıyorsun ama geleceğini bilmiyorsun. Devam edecek misin yoksa gönderilecek misin? Türkiye'de şampiyon olup ve şampiyonlar liginde çeyrek final oynamanın herhalde kredisi vardır ama bana olmadı"

“HEM MİLLİ TAKIM HEM BİR TAKIMI BİR ARADA ÇALIŞTIRMAK ZOR BİR DURUM”

Lucescu, “Fatih Terim'i tanıyorsunuz, 2 başarılı sezonun ardından Galatasaray'da bu sezonki ilk 5 maçın sonunda görevini bıraktı milli takıma geçti, bunun hakkındaki görüşleriniz nedir?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bunun hakkında konuşmak istemiyorum çünkü milli takım ve takım antrenörlüğü çok değişik. Çünkü oyuncuları yarışmaya, turnuvaya hazırlamak daha farklı bir durum. Ben de milli takım çalıştırdım. Milli takım çalıştırmak daha farklı bir durum. Bence her ikisini aynı anda yönetmek zor bir durum"

“DENTINHO KENDİSİ GİTMEK İSTEDİ”

“Dentinho'nun Beşiktaş'taki performansı hakkında ne söylemek isterseniz?” sorusuna ise Rumen hoca şu cevabı verdi:

“Dentinho'nun kendisi Beşiktaş'a gelmek istedi çünkü onunla aynı mevkide oynayan William vardı, kendisi oynayamıyordu. Kendisi aslında iyi bir oyuncu. Shaktar'a gelmeden önce Brezilya’da önemli bir yetenek idi. Shaktar’da yedek kalmak istemedi ve 90 dakika oynamak istedi. Bu yüzden Beşiktaş’a gelmek istedi ama burada da 90 dakika oynamaması, sürekli forma şansı bulamaması beni de hayal kırıklığına uğrattı. Ama bu işte suçlu olan kendisi, antrenörü veya diğer oyuncular ya da atmosfer değil suçlu kendisidir. Bize her zaman kendisinin ve ailesinin İstanbul 'u çok sevdiğini anlattı ama İstanbul'da kalmak istemediğini de söyledi"

Lucescu, sözlerini “Dentinho hakkında Bilic ile akşamki maçta konuşacağım” diyerek noktaladı.