Lucescu: Şimdi toparlanma zamanı

Beşiktaş, bir günlük iznin ardından, Adanaspor ile oynayacağı lig maçının hazırlıklarına dün başladı. Teknik Direktör Mircea Lucescu yönetiminde, Nevzat Demir Tesisleri'nde gerçekleştirilen idmanda Siyah-Beyazlı futbolcular, kondisyon çalışmasının ardından, üç grup halinde yarı sahada çift kale maç oynadı.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş, bir günlük iznin ardından, Adanaspor ile oynayacağı lig maçının hazırlıklarına dün başladı. Teknik Direktör Mircea Lucescu yönetiminde, Nevzat Demir Tesisleri'nde gerçekleştirilen idmanda Siyah-Beyazlı futbolcular, kondisyon çalışmasının ardından, üç grup halinde yarı sahada çift kale maç oynadı. Antrenmana sakatlıkları süren Sergen Yalçın ile İlhan Mansız, izinli olan Zago ve Giunti katılmadı. Sakatlıkları bulunan Pancu ve Bayram fizyoterapist eşliğinde özel bir çalışmaya tabi tutuldular. Antrenman sırasında hafif bir sakatlık geçiren Ahmet Yıldırım ise çalışmayı yarıda bıraktı. Sol ayak bileğinde ödem oluşan Sergen, üç gün dinlendirilecek ve Adanaspor maçında oynayıp oynamayacağı da bu sürenin sonunda belli olacak. Pancu'nun bugünden itibaren takımla birlikte çalışmalara başlayacağı ve Adanaspor karşısında forma giyeceği; Ahmet Yıldırım'ın ise önemli bir sakatlığının olmadığı açıklandı.
İstatistikler 'Kartal' diyor
İdman bitiminde Lucescu, saha içinde futbolcuları etrafına toplayarak, bir süre görüştü. Futbolcularına, "Stres altında olduğunuzu biliyorum. Ama artık kendinizi toparlamanızı istiyorum. Bu hafta oynayacağımız Adanaspor çıkışa geçen bir takım ve bizi de yenmek için mücadele edecekler. Sizden yalnızca üç puan değil iyi futbol da istiyorum" diyen Lucescu, Altay maçında yapılan hataları da anlatttı. Lucescu, ayrıca sol kanat
oyuncusu İbrahim'e de özel bir çalışma yaptırdı. Zafer, Evren, Niyazi ve Eser'i de sahada tutan Lucescu, İbrahim'in maç sırasında sol kanatta yapması gereken hareketleri ve kaçması gereken bölgeleri gösterdi. Daha sonra İbrahim ile bir süre de kaleci antrenörü Datcu'nun tercümanlığı aracılığıyla özel bir görüşme yapan Rumen çalıştırıcı, bu futbolcusuna nasıl oynaması gerektiğini anlattı.
Ligde son dört haftaya lider giren Beşiktaş'ın istatistiklere göre şampiyonluk şansı yüzde 80. Son 10 yıl göz önüne alınarak yapılan araştırmada, son dört haftaya lider giren takımların yüzde 80'i sezon sonunda şampiyonluk ipini göğüsledi. Son 10 sezon içinde sadece 1995-96'da Trabzonspor, 1999-2000 sezonunda ise Galatasaray, son dört haftaya lider girmelerine rağmen şampiyonluğa ulaşamadılar. Diğer sekiz sezonda ise son dört haftaya lider girenler şampiyonluk sevinci yaşadı. Kartal, bu 10 yıl içinde şampiyonluğu yaşadığı 1994-95 sezonunda, son dört haftaya Trabzonspor'un 5 puan önünde lider girmiş ve sezon sonunda da 3 puan farkla şampiyon olmuştu.
Beşiktaş, ligde 3 puanlı sisteme geçilen 1987-88 sezonundan bu yana bitime 4 hafta kala lider olarak girdiği 4 sezonda da şampiyonluğa ulaştı. Siyah-Beyazlılar 1989-90, 1990-91, 1991-92 ve 1994-95 sezonlarında, son 4 haftaya lider olarak girdi ve sezon sonunda da şampiyon oldu.