'Lucescu takımın babası'

Beşiktaş bu sezon, başarının getirdiği bir huzuru yaşıyor. Bu huzuru yaratanlardan biri de o... Başı sıkışan ona koşuyor; idmanda, kampta, sahada, her an takımın yanında:
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş bu sezon, başarının getirdiği bir huzuru yaşıyor. Bu huzuru yaratanlardan biri de o... Başı sıkışan ona koşuyor; idmanda, kampta, sahada, her an takımın yanında: Yıldırım Demirören. Futbol Şubesi Sorumlusu, takımla öylesine bütünleşmiş ki... Siyah-Beyazlılar'ın cankurtaranı denilen Demirören ile geçmişten geleceğe kısa bir yolculuk yaptık.

 • Lucescu'yla başlayalım...
  Başkanımız ve Hüsnü Güreli, Lucescu ile ilgili teklif getirdiler, Türkiye'yi tanıdığı için faydalı olacağını belirttiler. Oturduk, konuştuk ve sonra Lucescu'yla anlaştık.
 • Transferi, hocaya danışmadan yaptınız.
  Daum gidince bu dönemi değerlendirmek istedik. Üstelik Daum ile Sinan bu oyuncuları izleyip beğenmişti. Onun için, Lucescu gelmeden transferleri yaptık. Transferde yüzde 70 başarı tutturursanız, başarılı sayılırsınız. Üç kulvarda ilerliyoruz; demek ki, doğru yapmışız.
 • Lucescu da sizin gibi mi düşünüyor?
  Lucescu çok mütevazı birisi. Asla pahalı transfer istemiyor. Daha çok mücadeleci insanlarla çalışmayı istiyor. Geçen sene adı sanı bilinmeyen oyuncularla Galatasaray'ı şampiyon yaptı. Ankara Belediyespor'la oynasak bile, rakibini 24 saat çalışan birisi.
 • Oyunculara yaklaşımı nasıl?
  Geldiği günden beri hem hoca, hem ağabey, hem baba... Kulübün disiplin kuralları var, uymayanları rapor eder, yönetim de gerekeni yapar.
 • Nouma nasıl bu kadar değişti?
  Kendisine iyi yaklaşılırsa o da aynı şekilde cevap veriyor. Geldiği yıl nasıl biri olduğunu anlayamamıştık. Ama bu yıl ona karşı tavrımızdan dolayı nasıl hareket edeceğini anladı. Geçen yıl yaşananlar bizim suçumuz.
 • Yabancı transferinde çok eleştirildiniz...
  Komite, hocamızın isteğiyle transfer yaptı. Çok eleştiri aldık ama bugün Cordoba, Pancu ve Zago'ya herkes şapka çıkarıyor.
 • Kaptanlık sorunu ve ara transfer...
  Takımın kaptanı Tayfur Havutçu, ağabeyi Sergen Yalçın'dır. Her ikisi de örnek alınıyor artık. Hocamızdan şimdiye kadar talep gelmediği için şu an transfer yapmayacağız.
 • Lucescu-Terim kıyaslanmasının galibi?
  İkisinin de başarıları ortada. Ama şampiyon takımın hocası başarılıdır, derim ben.