Lukunku sonunda tutturdu

Deplasman kralı Galatasaray, dün İzmir Atatürk'te renkdaşı Göztepe karşısındaydı. Şampiyonluk şansını kovalayan İstanbul'un Sarı - Kırmızılısı'na karşın ev sahibi Sarı-Kırmızılılar'ın derdi ligde tutunabilmek.

İSTANBUL - Deplasman kralı Galatasaray, dün İzmir Atatürk'te renkdaşı Göztepe karşısındaydı. Şampiyonluk şansını kovalayan İstanbul'un Sarı - Kırmızılısı'na karşın ev sahibi Sarı-Kırmızılılar'ın derdi ligde tutunabilmek. Dolayısıyla iki tarafın da kazanmak zorunda olduğu bir 90 dakikaydı dünkü müsabaka.
Oyun çok hızlı başladı. Henüz 34. saniyede sağdan gelişen Göztepe atağında Cem Baki'nin ortası Mehmet Polat'ın kafasına çarpıp uzak direğin içine vurdu çıktı. Daha sonra Galatasaray aldı sazı eline. Önce oyun hakimiyetini, sonra da pozisyon üstünlüğünü ele geçirdi. 6'da Lukunku'nun sola yuvarladığı topa Baliç çok kötü vurdu. 12'de sağ kanatta kazanılan frikikte topun başına Baliç geçti ama Bosnalı yıldızın cılız vuruşu barajda eridi.
15'te Cem Baki bir kez daha sağdan indi, ileriye doğru pas girişiminde bulundu. Attığı top Galatasaray savunmasından geri dönüp duvar pası oldu. Böylece daha rahat bir pozisyon bulan Cem Baki, uzaktan nefis vurdu, top Galatasaray yan ağlarını yalayarak auta çıktı. Sonra aynı dakika içinde Lukunku'nun, kaçırılması imkansız gollük pozisyonları heba etmesini izledik. 16'da önce Ümit Karan'ın sağdan ortasına çok kötü vurdu; aut. Ardından yine sağdan gelen ortaya tuhaf bir vuruş yaptı, top bombe alarak rakip savunma elemanlarına gitti. 21'de bu kez kaleye yaklaşık 30 metreden Mkalele nefis vurdu, meşin yuvarlak çizgi üzerindeki Mondragon'da kaldı.
Penaltı itirazlarıyla biten ilk yarı
25'te yine ilginç bir pozisyona şahit oldu. Hasan Şaş uzaktan vurdu, kaleci Bülent çırpındı durdu. Ümit Karan devreye girdi ama Galatasaray yine de sonuç alamadı. 37'de Xavier'in orta alanda düşerek kaptırdığı topta Göksel soldan indi ama zamanlama hatası yaparak pozisyonu harcadı. İlk yarı Xavier'in yaptığı bir harekete Göztepe kanadının 'penaltı' itirazlarıyla bitti.
İkinci yarı Galatasaray'ın yaptığı iki değişiklikle başlarken Xavier ve Baliç, yerlerini Revivo ve Ümit Davala'ya bıraktı.
İkinci 45 dakikanın başlarında oyun daha çok orta sahada biçimlendi. 52'de Alp sol kanatta bomboş bir alan yakaladı ama çok ağır hareket edince pozisyon kayboldu. 60'da Revivo sağdan kaçtı, son derece zekice bir pasla içeriyi gördü. Ümit Karan'ın vuruşu direği sıyırarak autu boyladı.
62'de Galatasaray bir penaltı kaçırdı. Topun başına geçen
Ümit Davala son derece kötü bir vuruşla meşin yuvarlağı kaleci Bülent'e teslim etti. 66'da sağdan Cem Baki'nin yaptığı ortada Göksel kafayı vurdu, Mondragon topu zorlukla kornere çıkardı. 67'de Galatasaray'ın golü geldi. Soldan akıp giden Revivo içeri yuvarladı. Topla buluşan Lukunku güzel bir vuruşla durumu 1-0'a getirdi. Bu maçın da skoruydu. (Spor Servisi)