Maç görüntüleri için flaş gelişme

Maç görüntüleri için flaş gelişme
Maç görüntüleri için flaş gelişme
Olaylı derbi RTÜK'e taşınıyor. Amaç, maç görüntülerini yayın kuruluşlarına ücretsiz olarak dağıtarak tahrik edici tartışmaların önünü kesmek.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Öztunç, maç görüntüsü kullanamayan spor programlarında tartışmaların sadece konukların beyanlarıyla gerçekleştirildiğini ve görüntülerin yerini tahrik edici üslubun aldığını ileri sürdü.

Beşiktaş'a 4 maç ceza


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Kurula konuyla ilgili yazı gönderen Öztunç, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı rapora göre işitsel ve görsel medyanın yüzde 12'lik payla sporda şiddetin oluşmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Maç görüntülerinin tüm yayın kuruluşlarına verilmesi gerektiğini savunan Ali Öztunç, "Televizyonlardaki spor programları kaynaklı şiddete son verebilmek için TRT'nin sahip olduğu B Paketi haklarının 6112 sayılı Kanunun 17. Maddesi kapsamında ücretsiz olarak tüm yayın kuruluşlarına verilebilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bu yazılı başvurunun ardından RTÜK Hukuk Müşavirliği'nin çalışma yaptığı, yetişmesi durumunda konunun kurulun yarınki toplantısında görüşüleceği öğrenildi.

'Sahaya girer ceza aldırırız'

İşte olaylı derbinin gerçek rakamları