Maç oynanmadan hakem tartışması başladı

Derbi oynanmadan hakem tartışması çoktan başladı bile. Fenerbahçe yönetimi, hakem İsmet Arzuman'a tepki gösterdi. Kulüpten 'Derbide kazanan sadece futbol olsun' başlığıyla yapılan açıklamada, MHK'nın

Fenerbahçe cephesi: Arzuman'ın hatalarını unutmadık
Derbi oynanmadan hakem tartışması çoktan başladı bile. Fenerbahçe yönetimi, hakem İsmet Arzuman'a tepki gösterdi. Kulüpten 'Derbide kazanan sadece futbol olsun' başlığıyla yapılan açıklamada, MHK'nın, derbi mücadelesine yaptığı hakem atamasının dikkat çekici olduğu belirtilerek, "Daha önce yönettikleri birçok maçta verdikleri standart dışı kararlar ile spor kamuoyunun haklı tepkisini ve eleştirisini toplamış hakemlerden biri olan sayın İsmet Arzuman'ın böylesine önemli ve zorluk derecesi olan bir maçta MHK tarafından görevlendirilmesinin objektif olmadığı kanaatindeyiz" denildi.
Futbol kamuoyunun, Beşiktaş ile Kayseri Erciyesspor takımları arasında oynanan son Fortis Türkiye Kupası finalinin de hakemi olan Arzuman'ın maçın skoruna ve dolayısıyla kupanın sahibine etki eden hatalarını unutmadığı savunulan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Öte yandan her iki takımın da bu karşılaşmanın ardından hayati önemi haiz Şampiyonlar Ligi maçlarına çıkacak olması hiç şüphe yok ki bu derbiyi daha da önemli kılmaktadır. Bu sebeple maçın hakeminin, derbi sonrasındaki bu önemli maçlar açısından her iki takıma da zarar verebilecek nitelikteki kararlara imza atmaması gerekliliği son derece açıktır. MHK'nın, tartışılan hakemleri zorluk derecesi yüksek maçlara ataması ve bu nitelikteki riskli uygulamalarını sürdürmesine kamuoyunun dikkatini çekiyor ve hafta sonu oynanacak derbi karşılaşmasında hakemin vereceği kararları daha dikkatli takip etmeye davet ediyoruz." Fenerbahçe yönetimi, Beşiktaş yönetiminin buna 'kontra' bir açıklamayla (yanda) cevap venmesi üzerine bir duyuru daha yaparak "Beşiktaş'ın konuyu bu denli üzerine alınmasını anlamış değiliz" ifadesini kullandı.
Beşiktaş cephesi: Fenerbahçe sahaya çıkmadan kazanmak istiyor
Fenerbahçe yönetimininin 'Derbide kazanan sadece futbol olsun' başlığıyla yaptığı açıklamaya, Beşiktaş yönetimi kendi internet sitesinden, 'Biz de futbolun kazanmasını istiyoruz' başlığı altında, yaptığı açıklamayla cevap verdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Kulübümüzün bu sezon yaşadığı hakem hataları ortadayken, takımımızın minimum 5 puanı hakem hataları neticesinde kaybedilmişken ve bunun sonucunda derbi maçın hakem yönetimi konusunda endişelenmesi gereken tarafın kulübümüz olması gerekirken, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün derbi maçın hakeminin atanmasına yönelik yaptığı bu garip açıklamayı tüm kamuoyu gibi büyük bir şaşkınlıkla karşılıyoruz. Biz Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak, Beşiktaşlılık duruşu ve fair play ruhu gereği, ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu böylesine hassas bir dönemi de göz önüne alarak, ortamı germemek adına derbi maç öncesi sessiz kalırken, Fenerbahçe Spor Kulübü 'büyük kulüp' olmanın sorumluluklarını bir kez daha unutarak hareket etmiş, büyüklüğüne yakışmayan küçültücü açıklamalarda bulunmuştur. Fenerbahçe'nin bu tutumunu, özellikle toplumumuzun gergin ve üzgün olduğu bu dönemde etik ve doğru bulmuyoruz."
Fenerbahçe Kulübü'nün bu açıklamasıyla, derbide olası bir mağlubiyetin faturasını şimdiden MHK'ya kesmiş olduğu iddia edilen açıklamada daha sonra şöyle denildi: "Fenerbahçe Spor Kulübü yine sahaya çıkmadan maçı kazanmak istemektedir. Bu çirkin yöntem, sadece Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu'na karşı değil, karşılaşmanın sonucunun etkileyeceği diğer Turkcell Süper Lig kulüplerine, hem Beşiktaş, hem Fenerbahçe taraftarlarına, dolayısıyla da Türk futboluna ve tüm spor kamuoyuna karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Beşiktaş'a dil uzatanları, önce kendi geçmişlerine bakmaya davet ediyoruz. Derbide iki takıma da başarılar diliyor, hak edenin kazanmasını temenni ediyoruz."