Maçlarda olay çıkaran yandı

Futbol maçlarında meydana gelen şiddet olaylarının artması üzerine hükümet harekete geçti ve olaylara karışan taraftarlar ile kulüplere ağır para, hapis ve maç yasakları getiren yasa tasarısı imzaya açıldı.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Futbol maçlarında meydana gelen şiddet olaylarının artması üzerine hükümet harekete geçti ve olaylara karışan taraftarlar ile kulüplere ağır para, hapis ve maç yasakları getiren yasa tasarısı imzaya açıldı. Avrupa'da uygulanan yasalar örnek alınarak hazırlanan tasarı yasalaşırsa, maçlarda olay çıkaranlar 3 yıla kadar hapis, para cezası ve maçlara girememekle cezalandırılacak. Şiddet ve kötü tezahüratı önlemek amacıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tasarı imzaya açıldı. Tasarıya göre maçlardaki şiddet olaylarından sorumlu bulunanlar, ömür boyu maça girememe veya olayın büyüklüğüne göre 6 aydan üç yıla kadar hapis cezası alabilecek. Tasarı, stat güvenliğinin spor kulüpleri tarafından sağlanmasını ve İl Spor Güvenlik Kurullarının
oluşturulmasını da öngörüyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, olaylara karşı önlemler getiren düzenlemeyi imzaladığını, Bakanlar Kurulu'na imza için gönderdiğini belirterek, "Eğer, emniyet görevini yansız bir şekilde yerine getirmiyorsa, orada bir sorun vardır. Mutlaka onun da üstüne gidilmelidir" diye konuştu. Tasarı maç öncesi veya sonrası olaylara karıştığı saptananlara şu cezaları getiriyor:

  • Kulüp yöneticileri, sporcular, teknik direktörler, medyaya tahrik edici demeç veremeyecek. Verenler, ilkinde 6 ay tekrarında 2 yıl maçlara giremeyecek.
  • Stat güvenliğinden kulüpler sorumlu olacak, güvenlik masrafları federasyonca karşılanacak.
  • Olay çıkaranlar emniyet müdürlüklerinde kurulacak bilgi bankalarına kaydedilerek izlenecek. Stadyumlara girişi yasaklananlar, müsabakadan iki saat önce bölgedeki karakollara gidip görünecek.
  • Statlara kapasitesinin üstünde seyirci alan kulüpler 5 milyar idari para cezasına çarptırılacak.
  • Olaylara karıştığı saptananlar üç ay stada girme yasağı ve 1 milyar para cezası, fiilin tekrarı halinde 6 ay stat yasağı ve 2 milyar ceza verilecek.