'Maçları iple çekiyorum'

'Maçları iple çekiyorum'
'Maçları iple çekiyorum'
WTA Championship için sekizinci ve son bileti kapan Alman raket Angelique Kerber, turnuva öncesi sorularımızı yanıtladı. Kerber, seyircinin önüne çıkmak için sabırsızlandığını söyledi...
Haber: METİN AKTAŞOĞLU / Arşivi

İstanbul ’daki üçüncü ve son WTA Championship öncesi heyecan yavaş yavaş artıyor. 22-27 Ekim tarihleri arasında Sinan Erdem ve gelecek vaat eden İstanbul tenis seyircisinin vereceği son sınav öncesi, Generali Ladies Linz’de şampiyon olarak İstanbul için son bileti kapan Alman raket Angelique Kerber’le konuştuk. 25 yaşındaki dünya 10 numarası, Maria Şarapova’nın sakatlığı nedeniyle turnuvaya katılamayacağını açıklamasının ardından 9 numara Caroline Wozniacki’yi ‘İstanbul yarışı’nda Linz’de çeyrek final görerek geride bırakmış ve sekizinci sıradan İstanbul’a gelmeye hak kazanmıştı. 2012’ye nazaran istediği performansı gösteremeyen Kerber, İstanbul’a gelen sekiz seçkin tenisçi arasında olduğu için mutlu. Genç tenisçi maçları iple çekiyor...
İstanbul için son bileti sen aldın. Nasıl bir his bu? Sürpriz oldu diyebilir miyiz?
Son bileti almak harika bir his. Çok zorlayıcıydı benim için fakat son turnuvada iyi oynadım (Generali Ladies Linz’de şampiyonluğa ulaşmıştı) ve yeniden burada olduğum için çok mutluyum.
Bu turnuvadan beklentilerin neler? Hedefin nedir?
Amacım ve beklentim çıktığım her maçı ‘iyi’ oynamak. Ayrıca keyif almak istiyorum, kaybedecek bir şeyim yok. Oyun oyun bakacağım ve sonunda kaç maç kazanmışım göreceğiz.
Son biletle gelmek bir baskı mı yaratıyor yoksa daha rahatlatıcı bir durum mu?
Bir baskı hissettiğim doğru özellikle Almanya’da. Ama bu baskıyı düşünmek istemiyorum. Geçen sezon büyük tecrübe edindim burada ve şimdi daha iyi oynamaya çalışacağım. 2012’de maç kazanamamıştım, bu sene daha iyi geçer diye düşünüyorum. (gülüyor) Çok iyi hissediyorum burada. Elimden geleni yapacağım.
Geride kalan sezon nasıl geçti senin için?
Sezonun ortasına doğru biraz abondone hissettim.
Bir sırt sakatlığın da vardı...
Evet ufak tefek sakatlıklar da geçirdim ve bu da sorun yarattı ama sonlara doğru daha istikrarlı maçlar oynadım. Sezonu ilk 10 içinde bitirdiğim için oldukça mutluyum.
İstanbul ve taraftarlar hakkında neler düşünüyorsun?
İstanbul’daki taraftarı çok seviyorum. Geçen sene buradayken inanılmaz bir atmosfer vardı. Bu yıl daha fazla seyircinin geleceğini öğrendim. Maçları iple çekiyorum. Böyle bir kalabalığın bizi destekleyecek olması çok güzel bir duygu.
Alman tenisinin şampiyon çıkarmak için ‘bir sonraki adım’ı ne zaman atacağını düşünüyorsun? Yaklaştık mı bunu görmeye? Ayrıca bu soruyu kişisel olarak da alabilirsin zira Alman tenisçiler arasında en iyi durumda olan oyuncusun? Kerber’den bir Grand Slam zaferi görecek miyiz?
Ahh. Gerçekten bilmiyorum. Tek düşüncem İstanbul bu aralar ama elbette bunun için uğraşıyorum. Tenisimi geliştirmeye çalışıyorum. Belki bir gün işler istediğim gibi giderse Grand Slam kazanabilirim. Ama şu an bünü düşünmek için önümde çok zaman var.
Şu an İstanbul’a yoğunlaştığını biliyorum ama yine de soracağım. Gelecek sezon nasıl bir Kerber izleyeceğiz?
Bu sezondan çok farklı olacaktır gelecek sezon. Elimden geldiğince iyi bir hazırlık dönemi geçirmek ve Avustralya’ya olabildiğince hazır gitmek istiyorum. Ama şimdi aklımda sadece sezon sonu turnuvası var! (gülerek) Turnuvadan sonra bu konuyu yeniden konuşabiliriz...

KURALAR BUGÜN


22-27 Ekim tarihleri arasında Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan TEB BNP Paribas WTA Championship İstanbul’da kuralar bugün çekilecek. Dünyanın en iyi sekiz kadın tenisçisinin İstanbul’da üçüncü ve son kez şampiyonluk mücadelesi vereceği turnuvada eşleşmelerin belirleneceği kura, akşam saatlerinde Polat Renaissance Hotel’de çekilecek. Turnuvanın 42 yıllık tarihinde toplamda ve üst üste ikinci kez 8 farklı ülkeden tenisçi bir araya gelecek. Öte yandan turnuvayı yaklaşık 100 bin seyircinin izlemesi bekleniyor. Turnuvayı 2011’de 70 bin, 2012’de ise WTA rekoru olan 73 bin 72 kişi takip etmişti. Organizasyon bu sene ise yeniden kırılması oldukça zor olan 100 bin seyirci rekorunu hedefliyor.