Madrid'in İstanbul şaşkınlığı

Madrid'in İstanbul şaşkınlığı
Madrid'in İstanbul şaşkınlığı
2020 Olimpiyat Oyunları ev sahipliğini kaybeden Madrid, özellikle "İstanbul'a karşı nasıl elenildiğinin" cevabını arıyor.

MADRİD (AA) - İspanyol basını, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'ndaki sonuçla ilgili, "Sert darbe", "Büyük düş kırıklığı", "En kötü düşte bile bu olmazdı", "Adaletsizlik" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

İspanyol siyasiler Olimpiyat komitesine sert çıktı


Yapılan genel yorumlarda, "İspanyol delegasyonunu, sonuçtan ziyade elenme şekli yaraladı. Hiç kimse ilk turda elenileceğini, hele hele en zayıf rakip olan İstanbul 'a karşı elenileceğini hesaba katmamıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, İspanyol projesini reddetti. Bundan sonra hiçbir işe yaramasa da herkes bir neden arıyor. Sunumda sorulan doping ve proje konuları mı, yoksa ülkenin yaşadığı ekonomik kriz ve yolsuzluk olayları mı? Madrid'in bir kez daha Olimpiyat Oyunları'nda hata yapmasının nedeni ne? Bu soruların cevabını aramak sadece bir zaman kaybı. Hiçkimse bunun net cevabını bilmiyor ve bilemeyecek" denildi.

Ayrıca, Madrid'in 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı kazanarak, "ekonomik krizden bunalan halka umut verici iyi bir haber vermek" hedefinin de suya düştüğü, İspanya'nın sorunlarıyla yalnız bırakıldığı savunuldu.
El Pais gazetesi, Madrid'in adaylığını organize eden İspanyol komitesinde bulunan, isim vermediği bir yetkilinin ağzından "Bu siyasi bir oyun. Daha önceden de adaylıklarımız oldu ve bunun böyle olduğunu biliyoruz. Adaylığın kaliteli olmasıyla hiçbir ilgisi yok ve biliyoruz ki İspanyol siyaseti iyi bir döneminde değil" diye yazdı. İspanyol heyetinden gelen açıklamalardaki ortak sesin, "Bu siyasi bir şey" olduğu vurgulanırken, "Bu üst düzey bir siyasi oyun. Uluslararası çıkarlar, paralar, dengeler var. Her zaman temiz değil ve çok açık görülüyor ki biz bu oyunu oynamasını bilmiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Çin yanlışlıkla olimpiyatları İstanbul'a verdi


BAŞBAKAN RAJOY: ÖNEMLİ OLAN TEKRAR AYAĞA KALKMAYI BİLMEK

Buenos Aires'te 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı Tokyo'nun kazandığının açıklanmasının ardından basın toplantısı yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Sonuç hoşumuza gitmedi. Ama hayatta böyle şeyler olması normal. Bazen kazanılır, bazen kaybedilir. Madrid, yapılabilecek her şeyi yaptı. Çok iyi şeyler yapıldı. Madrid, olimpiyatlara hazır bir kentti. Bundan sonra önemli olan, tekrardan ayağa kalkmayı bilmek" dedi.
Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo da "Çok büyük bir üzüntü içindeyiz. Böyle bir sahneyi kimse beklemiyordu" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Madrid'in 2024 için dördüncü kez arka arkaya olimpiyatları organize etmeye aday olup olmayacağı hemen tartışılmaya başlandı. Resmi makamlar, durum değerlendirmesi yapmadan bunun kararının verilemeyeceğini söylerken, İspanya'daki sosyal paylaşım sitelerinde yeni bir adaylık için görüşlerin ikiye bölündüğü görüldü. İspanyol devlet televizyonu RTVE'de yapılan bir ankette ise yüzde 74'lük bir oran Madrid'in 2024'e aday olmaması gerektiğini savundu.

Beşiktaş'tan Hasan Arat'a teşekkür