Mahkemeden Trabzonspor'a şok

Mahkemeden Trabzonspor'a şok
Mahkemeden Trabzonspor'a şok
İbrahim Hacıosmanoğlu'nun başkan seçildiği seçim iptal edildi, bordo-mavili kulüp yeniden kongreye gidecek.

Fatih TURAN / TRABZON (DHA) - Trabzon 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, 25-26 Mayıs'ta yapılan kongrenin iptali için dava açan genel kurul delegesi Ali Sait Yılmaz vee Recep Bakırtaş ile kulübün avukatları katıldı. Yılmaz ve Bakırtaş, kulüp avukatının mahkemeye sunduğu yazılı savunmayı kabul etmedi, tüzük değişikliğinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, Genel Kurul'un iptaline karar verilmesini istedi. Kulüp avukatı Ahmet Metin Genç ise davalı tarafın elinde maddi delil olmadığını ifade ederek, davanın reddedilmesini talep etti.

Fenerbahçe'yi geçti, rekor kırdı

Mahkeme, Trabzonspor Kulübü Derneğinin 68'inci maddesinin geçici 4'üncü madde ile değiştirilmesine dair Genel Kurul kararlarının iptaline, gündemin 4,5,6 ve 7'inci maddelerinin görüşülmesi suretiyle hesapların kabulü, yönetimin ibrası yönünde alınan Genel Kurul kararlarının iptaline yönelik açılan davanın ise reddine karar verdi.

BAKIRTAŞ: GÜVEN OYLAMASI GİBİ OLACAK

Mahkemenin verdiği karardan sonra bir açıklama yapan Recep Bakırtaş, şunları söyledi:
"Tüzük maddelerinin değişikliğinin ve Genel Kurul ibraları ve bilançoların kabulünün reddini talep etmiştik. İbraların geçerli olduğunu belirleyen mahkeme, Sadri Şener dönemindeki faaliyet raporlarını kabul etti. Ancak tüzüğün 68'inci maddesiyle ilgili yönetim kurulu süresini ve genel kurulda alınan kararı reddederek seçimli genel kurul yapılmasına ve İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin süresinin 6 ay olduğuna tüzük gereği karar verdi. Bu durumda Aralık ayında yapılacak olan zorunlu genel kurulda gündeme seçimin alınması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu güven oylaması gibi olacak. Şahsen ben bu davayı hukuka aykırı olduğu için açtım. Birilerine karşı ya da birilerinin yanında olmak için dava açmadım."

GEÇİÇİ MADDE İLAVE EDİLMİŞTİ

Genel Kurul'da yönetim kurulunun görev süresini belirleyen 68'inci maddeye, 'Yönetim Kurulu'nun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir' şeklinde geçici bir madde ilave edilmiş, böylece yeni yönetimin görev süresi 6 aydan 2 yıl 6 aya çıkarılmıştı.

Başbakan'dan soyunma odasında tebrik