Makedon sınavı

Cumartesi günü Nihat'ın golüyle Slovakya'yı geçen Türkiye, Euro-2004 finallerine gitmek için grupta bugün Makedonya karşısına çıkıyor. İnönü Stadı'ndaki maç saat 21.00'de başlayacak. Galibiyet halinde grup ikinciliği garantiye alınıyor.

İSTANBUL - Türkiye bu gece, Portekiz'de 2004 yılında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde zorlu bir mücadeleye çıkıyor.
İstanbul İnönü Stadı'nda saat 21.00'de başlayacak maçın kazanılması durumunda Milli Takım, grupta ilk ikiye kalma şansını netleştirecek. Teknik direktör Şenol Güneş'in, geçen cumartesi Bratislava'da 1-0 galip gelinen Slovakya maçından daha önemli gördüğü karşılaşmada Türkiye adına en önemli dezavantaj, orta sahadaki kayıplar. Bilindiği gibi Okan Buruk ve Yıldıray Baştürk, Slovakya karşısında gördükleri sarı kartlardan dolayı cezalı duruma düştüler. Böylelikle de, özellikle Dünya Kupası 2002 sırasında birçok futbol otoritesinin beğenisini kazanan dinamik orta saha, iki önemli taşını kaybetmiş oldu. Şenol Güneş ise bu konuda eldeki kadronun derinliğine ve bu iki ismin yerlerinin doldurulabileceğine dikkat çekti.
İddiasız ama gayretli
Makedonya kanadında ise teknik direktör Nikola Ilievski, iddiasız olduklarını ama yine de ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymak için çabalayacaklarını belirtti. Türkiye liglerinde de futbol oynamış oyunculara sahip Makedonya, grupta İngiltere'ye karşı aldığı 2-2'lik beraberlikle büyük bir sürprize imza atmıştı. Bu sonuç hatırlanacağı gibi 2 Nisan'daki Sunderland randevusu öncesinde Türkiye'yi bir hayli rahatlamıştı. Ama deplasmanda alınan 2-0'lık İngiltere yenilgisi bu avantajı yoketti.
Türkiye cephesinde tedirginlik yaratan bir başka yan ise, Makedonya'nın futbol üslubundan çok Milli Takım'ın son beş yıllık dönemde Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası eleme grupları ve baraj müsabakalarında beş gün içinde oynanan iki milli maç uygulamasında genellikle tökezlemesi. Mesela 10 Eylül 1998'de bir dünya devi olan Almanya'yı Bursa'da 1-0 yenen Milliler, 14 Eylül'de İstanbul'da Finlandiya'ya 3-1 yenilerek düş kırıklığı yaratmıştı. Keza 4 Ekim 1999'de Belfast'ta Kuzey İrlanda'yı 3-0 gibi açık farklı skorla deviren Türkiye, beş gün sonra 8 Ekim'de zayıf rakibi Moldova ile deplasmanda 1-1 berabere kalmıştı. Öte yandan Türkiye bu gruptaki ilk tur maçlarında 12 Ekim 2002'de Üsküp'te Makedonya'yı 2-1, 16 Ekim'de de İstanbul'da Liechtenstein'ı 5-0 yenerek, beş güne 6 puan sıkıştırmayı başarmıştı.
Bu gece Ay-Yıldızlılar Makedonya'yı ağırlarken grubun diğer iddialı ekibi İngiltere de Türkiye saatiyle 22.00'de, Middlesbrough'da Slovakya'yla oynayacak. (Spor Servisi)