Maksat dostlar 'hazırlık'ta görsün

Bu kadar tanıdık yüzün bulunduğu bir maça zor rastlanır. Bir zamanlar Polster, Schumacher, Klaus Allofs, Littbarski, Hassler gibi 'efsanevi' isimleri kadrosunda barındıran...

BONN - Bu kadar tanıdık yüzün bulunduğu bir maça zor rastlanır. Bir zamanlar Polster, Schumacher, Klaus Allofs, Littbarski, Hassler gibi 'efsanevi' isimleri kadrosunda barındıran, son olarak da Lukas Podolski gibi bir yıldızı üretip Bayern'e kaptıran ama artık 2. Lig'de zaman öldüren Köln, sanki küçük çaplı bir Türk karmasıydı. Kulübede Christoph Daum ve yardımcısı Murat Kuş, sahada Ümit Özat ve Faryd Mondragon vardı; ayrıca sakatlığından dolayı kadroda bulunmayan Alpay Özalan'ı da unutmayalım. İşte bu Almanya'daki 'Türk kolonisi', yine bir Alman teknik adamın çalıştırdığı, Bundesliga'dan transfer edilen Lincoln'ü, yine 'Germen' futbolundan yeşeren Bouzid, Serkan Çalık, Barış Özbek gibi isimleri transfer eden Galatasaray karşısındaydı. Sarı-Kırmızılılarda ayrıca 'Alamancı' hüviyetine sahip Ümit Karan, Aykut Erçetin ve Volkan Yaman gibi isimler bulunuyordu.
Eski başkent Bonn'da gerçekleşen randevunun ilk yarısı, tam bir 'dostlar alışverişte görsün' mücadelesine tanık oldu. Kurt teknik adam Feldkamp yenilerden sadece Volkan Yaman'ı sahaya sürerken, 'eski tüfekleri' tıpkı Anderlecht maçında olduğu gibi bir kez daha tarttı. Maçtan önce başkan yardımcısı Adnan Polat, altı sezon sarı-Kırmızılı formayı giyen Mondragon'a hizmetlerinden dolayı bir plaket verdi.
İlk dakikalarda Galatasaray etkili göründü. Üst üste kullanılan köşe atışları bu etkinliğin somut göstergeleriydi. Fakat bu vuruşlardan çok da ciddi ataklar üretilemedi. 14. dakikada Ümit Karan-Necati Ateş ortak beceriksizliğinde ilk ciddi akın heba edildi. Sonrasında Köln sazı aldı eline. 26'da Novakoviç Aykut'u geçemezken, 29'da Broich'la başlayan yoklamalar dizisinde üst üste üç pozisyondan yararlanamadı 'Keçiler'. Sıcağın da etkisiyle futbolcuların isteksiz bir tablo çizdiği mücaledenin ilk yarısı golsüz tamamlandı.
Özat-Sabri gerginliği
İkinci yarının başında da Sarı-Kırmızılılar etkiliydi. 52'de Sabri'nin son derece güzel şutunu Mondi kornere yolladı. Benzer bir pozisyon 64'te tekrarlandı, bu kez Ümit Karan vurdu, Mondi yine kornere yolladı. 85'te Ümit Özat'ın neden olduğu serbest vuruş öncesi Özat'la Sabri'nin anlamsız bir gerginliği vardı, atışı kullanan Hasan Kabze ise baraja takıldı. Böylece maç başladığı gibi golsüz beraberlikle sonuçlandı. Zaten dostlar arasındaki maçta başka bir sonuç beklenmezdi. Bu arada Ümit Özat, maç sonu kendisinden formasını isteyen taraftarla tartıştı.
Maçın ardından Köln Teknik Direktörü Christoph Daum ilginç bir demeç verdi. Alman çalıştırıcı "Kalli 73 ama 53 gibi duruyor" diye konuştu. (Spor Servisi)
G.Saray-Köln: 0-0
STAD: Bonn Sportpark
HAKEM: Thomas Metzen
GALATASARAY: Aykut ** - Cihan *, Tomas **, Emre **, Orhan * - Mehmet T. ** (Okan 89), Hasan Şaş * (Sabri 46 **), Arda *, (Ayhan 52 *), Volkan * (Ferhat 78) - Ümit ** (Özgürcan 76), Necati * (Hasan Kabze 83)
KÖLN: Mondragon ** - Ümit Özat **, Nickenig **, McKenna ** Katza ** (Schöneberg 46 *), Marciano * (Matip 46), - Antar **, Vuçiçeviç **, Broich ** (Scherz 60 **) - Andre * (Gambiano 81), Novakoviç **
GOL: Yok