Mali kriterler Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi'nde geriye itti

Mali kriterler Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi'nde geriye itti
Mali kriterler Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi'nde geriye itti

Galatasaray'ın bu yıl ki en büyük transferi Lukas Podolski.

Galatasaray, UEFA ile imzaladığı 'Finansal Kontrol Kurulu Anlaşması' uyarınca, Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılan 22 takım arasında transfere en az para harcayan 3 takım arasında yer aldı.

RADİKAL - Spor Toto Süper Lig’in ve Türkiye Kupası’nın son şampiyonu Galatasaray , transfer sezonunu hareketli geçirmeyen ekipler arasında yer alıyor. Taraftarın transfer beklentilerine rağmen, şampiyon kadroda çok büyük değişikliklere gitmeyen Galatasaray, bu anlamda UEFA Şampiyonlar Ligi’ne kendisi gibi doğrudan katılacak takımlar arasında da dikkat çekiyor. Sporx’den Gökmen Olgun’un haberine göre, kadrosuna bonservisi elinde olan Bilal Kısa, Jem Karacan ile birlikte, Real Madrid’den Jose Rodriguez, Troyes’dan Lionel Carolle ve Arsenal’den Lukas Podolski’yi katan Galatasaray, Devler Ligi’ne doğrudan katılacak rakiplerinin çok gerisinde kaldı. Sarı-kırmızılı kulüp bu 5 oyuncu için sadece 4 milyon euro bonservis bedeli ödedi.

Avrupa’da da başarı hedefleyen Galatasaray harcadığı 4 milyon bonservis bedeliyle UEFA Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacak rakipleri arasında, transfere en az harcayan takımların başında geliyor. 22 takım arasında Galatasaray’dan daha az harcayan sadece 2 takım var, Gent 1.5 milyon euro ve hiç para harcamayan Zenit...

9 YIL SONRA İLK KEZ

Galatasaray, transferi sessiz geçirirken daha çok bonservisi elinde olan isimlere yönelip, kasasından fazla para çıkarmayarak 9 yıl aranın ardından da bir ilki gerçekleştiriyor.

Şu ana kadar transferde bonservis için sadece 4 milyon euro harcayan Galatasaray, son olarak bunda tam 9 yıl önce 5 milyon eurodan daha az harcamıştı. 2006/2007 sezonunda Carrusca, Mehmet Topal, Tolgay Seyhan (Kiralık) ve Inamoto (Kiralık) için Galatasaray kasasından sadece 3.6 milyon euro çıkmıştı.

Galatasaray’ın son 5 sezona baktığımızda ise 2015/2016 için harcanan bonservis bedelinin son 5 yılın sadece %4.48’lik bölümünü oluşturduğu görülüyor. Son 5 sezonda toplam harcanan bonservis bedeli 112 milyon euro iken, bunun sadece 4 milyon euroluk kısmı son döneme ait.

Finansal Fair Play nedeniyle Galatasaray yönetiminin finansal tutumu rakamlara da yansırken, Galatasaray taraftarının özellikle Avrupa’da başarı için transfer beklentisi ise devam ediyor.
(sporx)

FİNANSAL KONTROL KURULU ANLAŞMASI İMZALAMIŞTI

Galatasaray, finansal dengeyi sağlamak için, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Anlaşması imzalamıştı. Kulup, anlaşmanın detayları hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

“Daha önce Şirketimizin 31/05/2013 tarihi itibariyle UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri kapsamında belirlenmiş olan başa baş açık (“break-even deficit”) sınırını yaklaşık 9,4 milyon Euro aşmış olduğu kamuoyuna açıklanmıştı. Müteakip incelemeler neticesinde söz konusu aşımın 4,3 milyon Euro olduğu belirlenmiş ve bu konuyla ilgili olarak, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Düzenlemeleri kapsamında UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu ile Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatirimlar A.Ş. (“Şirket”) arasında 16 Mayıs 2014 tarihinde anlaşmaya varılmıştır. 2014-15 ve 2015-16 futbol sezonlarını kapsayan anlaşmaya göre;

- Şirket 2015-2016 izleme periyodu (monitoring period) sonuna kadar UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Düzenlemeleri’nde tarif edildiği şekilde başa-baş uyumluluğunu sağlamayı kabul etmiştir. Diğer bir ifadeyle, 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 raporlama periyotlarına ait toplam başa baş sonucu, başa-baş fazlası veya UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Düzenlemeleri madde 63’te tarif edilen kabul edilebilir sapmalar içinde kalacaktır.

- Anlaşmaya göre Şirketimiz, çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin giderlerin, anlaşma süresini kapsayan finansal raporlama dönemleri boyunca arttırılmayacağını taahhüt etmiştir.

- Şirketimiz 2013-2014 sezonuna ait UEFA gelirlerimizden 200.000 Euro’nun UEFA tarafından mahsup edileceğini kabul etmiştir.

Şirketimiz, ilgili anlaşma maddeleri ve mevzuat çerçevesinde UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu’na altı aylık dönemler aralığında ilerleme raporu sunacaktır.”
(RADİKAL)