Manchester efsanesi hayatını kaybetti

Manchester efsanesi hayatını kaybetti
Manchester efsanesi hayatını kaybetti
Manchester United'ın 6 Kasım 1958'deki Münih uçak kazasında hayatta kalan unutulmaz defans oyuncusu Foulkes yaşamını yitirdi.

ANKARA (AA) - Manchester United'ın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 1951-1970 yıllarında kulübün fomasını 688 kez terleten Bill Foulkes, hayatını kaybetti.

Ölüm sebebine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmayan 81 yaşında Foulkes, Manchester Unitedlı 8 futbolcunun da aralarında bulunduğu 23 kişinin yaşamını yitirdiği Almanya'nın Münih kentinde gerçekleşen uçak kazasından kurtulmuştu.

Manchester United Asbaşkanı Ed Woodward, Foulkes'un, Manchester United'ın 2. Dünya Savaşı sonrası dönemi için dev bir karakter olduğunu belirterek, "Birkaç kez konuşma ayrıcalığına eriştiğim Bill, çok nazik bir adamdı. Yaklaşık 700 maç ve neredeyse 20 yıl boyunca yaptığı katkı asla unutulmayacak. Kulübün yönetici, futbolcu, personel ve taraftarları, Bill'in ailesinin acısını paylaşıyor" ifadelerini kullandı.

Matt Busby yönetimindeki "Busby Babe" lakaplı Manchester United kadrosunda yer alan İngiliz futbolcu, 1955, 1956, 1965 ve 1967 yıllarında 4 kez lig şampiyonluğu yaşamıştı. 1968 yılında, bugün UEFA Şampiyonlar Ligi olarak anılan Avrupa 'nın kulüp bazındaki en büyük kupasını da kaldıran Foulkes, 951 maça çıkan Ryan Giggs, 758 maç oynayan Bobby Charlton ve 718 kez forma giyen Paul Scholes'tan sonra Manchester United formasını en fazla terleten 4. oyuncu konumunda bulunuyor.