Mancini faturası: 13.5 milyon euro

Mancini faturası: 13.5 milyon euro
Mancini faturası: 13.5 milyon euro
Lucescu'yu takımın başına getirmek isteyen yönetim, Mancini ile yollarını ayırırsa 9 milyon euro tazminat verecek. İtalyan hocanın ülkesinde ödemesi gereken 4.5 milyon euro vergi de karşılanmak zorunda.

Roberto Mancini ile yollarını ayırarak, taraftarın ve camianın takımın başında görmek istediği Mircea Lucescu’yu göreve getirmeyi planlayan sarı-kırmızılı kulübe bu operasyon pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Çünkü fatura düşünülenden daha ağır olacak.

İtalyan basınına göre Mancini imzayı attı bile


Milliyet Gazetesi'nden Nevzat Dindar'ın haberine göre; Galatasaray ’la 2 sezon daha sözleşmesi olan Mancini’nin yıllık 4.5 milyon eurodan toplam 9 milyon euro alacağı bulunuyor. Görevine son verilmesi halinde İtalyan teknik adama tazminat bedeli olarak bu rakam ödenmek zorunda. Ancak işin bir de vergi boyutu var.

Türkiye ’de çalışanlardan alınan gelir vergisi oranı yüzde 35. Mancini ve diğer örneklerde olduğu gibi bunu kulüpler ödüyor. Teknik adamların normal çalışan gibi kabul edilmesinden dolayı gelir vergisi futbolculara göre yüksek. Bu noktada Mancini ile yolların ayrılması halinde ödenmesi gereken 9 milyon euronun vergisinin de Galatasaray tarafından ödenmek zorunda olduğu bildirildi.

İtalya’daki vergi düzenlemesinin Türkiye’ye göre farklı olması ve gelir vergisinin yüzde 50’yi bulması faturanın sanıldığından yüksek çıkacağı anlamına geliyor. Çünkü İtalyan devletinin Mancini’nin kazancından talep edeceği yüzde 50’lik vergiyi İtalyan teknik adamın, Galatasaray’dan isteyeceği öğrenildi. Bu durumda Galatasaray, ünlü teknik adam için ekstra 4.5 milyon euro daha ödemek zorunda kalacak. Böylece sadece Mancini’yi göndermenin faturası 13.5 milyon euroyu (yaklaşık 40 milyon lira) bulacak.

Drogba neden dönmüyor?

HOCA DEĞİŞİKLİĞİ 40 MİLYON EURO

Sarı-kırmızılı kulüp, Roberto Mancini’yi yollayıp Lucescu’yu getirdiği zaman da büyük bir ekonomik yükümlülüğün altına girecek. Çünkü Rumen hocanın 4 yıllık sözleşme istediği ve ekibiyle beraber alacağı rakamın senelik 5 milyon euroyu bulacağı belirtiliyor. Bu da düz bir hesapla 20 milyon euro demek.

Diğer taraftan Shakhtar Donestk ile sözleşme fesih bedelinin 4 milyon euro olması ise ayrı bir nokta. Böylece hoca değişiminin Galatasaray’a maliyeti yaklaşık 40 milyon euroyu bulacak.

Selçuk ve Muslera müjdesi