'Maradona futbolda devrim yapmış biridir'

Arjantin'de efsane futbolcu Maradona'nın neden bu kadar sevildiği sorusuna Delgado, "Maradona dünyada futbol devrimi yapmış birisi.

Arjantin'de efsane futbolcu Maradona'nın neden bu kadar sevildiği sorusuna Delgado, "Maradona dünyada futbol devrimi yapmış birisi. Onu karşılaştırabileceğiniz birisi yok ki başkasını da onun kadar sevelim. Orta sahayı, defansı, kaleciyi çalımlayıp gol atan kaç tane adam tanıyorsunuz? Kötü tarafları da var; mesela eliyle gol atıp şampiyonluk kazandıran bir adam. Bu hareketini ne 70 bin kişi görüyor, ne hakem, ne de kameralar yakalayabiliyor. Bugün halen daha bu adam bunu nasıl yaptı diye analizini yapıyorlar. İtalya'da yaptıkları da ortada. Napoli gibi sıradan bir takımı şampiyonluklarla tanıştırdı" diye yanıt verdi.
Arjantinli futbolcu, genel hatlarıyla bakıldığında kendi ülkesinin futboluyla Türk futbolu arasında çok büyük benzerlikler olduğunu söyledi. Futbolun iki ülkede de fazlasıyla sevildiğini kaydeden Delgado, "Daha önce oynadığım İsviçre ise bunun tamamen dışında kalan bir ülke. Bu iki ülkede futbol ne kadar ateşliyse, orada o kadar soğuk. Takımda idman dışında hiçbir arkadaşlık bağınız yok. Ben Basel'deyken sadece Arjantinlilerden oluşan bir grubumuz vardı. Bu tamamen geleneksel bir durum. Ama Türkiye'de böyle değil. Burası aynen Arjantin gibi, çocukluğumda yaşadıklarımı burada da görüyorum. Saha içi şakalarımız ve yaşayış tarzımız aynı" şeklinde konuştu.