Maradona'dan canlı yayında olay hareket

Maradona'dan canlı yayında olay hareket
Maradona'dan canlı yayında olay hareket
İtalya'da top koşturduğu döneme ait vergi borcu nedeniyle ihtar alan Maradona'nın, İtalyan devlet kanalında yaptığı hareket tartışma konusu oldu.

ROMA (AA) - RAI'de geçen pazar akşamı bir televizyon programına katılan Diego Armando Maradona'nın, kendisine 39 milyon euro vergi borcu yönünde ihtar gönderen vergi dairesi Equitalia'ya yönelik hareketi tepki çekti.

Maradona'ya '39 milyon euro' ihtarı


Ekonomi Bakan Yardımcısı Stefano Fassina, bir radyo programına katılarak, Arjantinli dünyaca ünlü eski futbolcunun hareketi için "Öyle sefil bir hareket ki, inanıyorum dikkatle takip ediliyordur. 40 milyon euroluk vergi borcundan bahsediyoruz. Yasalara saygılı olmayı öğrenmesi iyi olur" dedi.

Başbakan Enrico Letta, yıldız oyuncunun hareketinin hiçbir şekilde hoş karşılamadığını söyledi.

Maradona'nın çıktığı programın sunucusu Fabio Fazio da, "Maradona bu hareketi yapmaktan kaçınabilirdi" diye konuştu. Diego Armando Maradona'nın el hareketinin hedefindeki kurum olan Equitalia kaynaklarından basına yansıyan tepkide ise "Maradona'nın vergi mükelleflerince ödenen bir kamu kurumunda böyle bir jesti yapmasına izin verilmesinin saçma olduğu" ifade edildi.

Pele ve FIFA'ya ağır sözler


Dünyaca ünlü yıldız golcü, yaptığı hareketin saldırgan bir tutum olmadığını hiciv amacıyla yaptığını savunarak, "Vergi kaçakçısı değilim. Cuma akşamı bana, kızımın yanında yargı kararı olmadan bu tebliği yaptılar" ifadesini kullandı.

Arjantinli eski futbolcu, birtakım etkinliklere katılmak için geçen hafta geldiği İtalya'da, 1984 ve 1991 yılları arasında iki Serie A şampiyonluğu kazandırdığı Napoli'de oynadığı dönemde vergi kaçırdığı gerekçesiyle borcunu ödemesi konusunda ihtar almıştı.