Maraton bahane, ortam şahane!..

Maraton bahane, ortam şahane!..
Maraton bahane, ortam şahane!..
Bu yıl 35.'si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu renkli görüntülere sahne oldu. 100 bini aşkın İstanbullu, kentin Asya yakasından Avrupa yakasına yürüdü. Maratondaysa zafer Fransız Abraham Kiprotich'in oldu.

Bu yıl 35. kez gerçekleştirilen ve adı Kıtalararası Avrasya Maratonu’ndan Vodafone İstanbul Maratonu’na çevrilen organizasyon yine büyük coşkuya sahne oldu... Startını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği ve 100 binin üstünde İstanbullunun katıldığı maratonda profesyonel atletler kıyasıya yarışırken, halk koşusu eğlenceli görüntüler vardı... Kimisi köprü üzerinde kahvaltı yaparken, kimisi de evlenme teklifinde bulundu: Yanında getirdiği pankartı köprü üzerinde açan Serkan Özcan nişanlısı Havva Boz’a evlenme teklifinde bulundu. Boz, evlenme teklifini kabul etti. Türkiye ’de yaşayan ve çalışan Fransız bir aile de 13 yaşına giren oğullarının doğum gününü köprü üzerinde kutladı. Vatandaşlar köprü üzerinde bol bol fotoğraf çektirdi. Satranç oynayan da vardı, patenle kayan da... Yürüyüşteki ilginç karelerden biri kendilerini Afşin Eshab-ı Kehf Gönül elçileri olarak tanıtan ve yanlarında kangal köpeği bulunan grup oldu. Ayağa kalktığında sahibinin boyunu aşan kangal köpeği herkesin dikkatini çekti.
Halk Yürüyüşü sırasında bir grup elleriyle Rabia işareti yaparak otobüstekileri selamladı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da aynı şekilde Rabia işareti yaparak vatandaşlara karşılık verdi. Gruptakiler yüzlerindeki Mursi maskeleriyle Mısır’daki darbeyi gerçekleştiren Sisi aleyhinde sloganlar attı. Grubun ön sıralarında bulunan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak da yürüyüşe eşlik etti.

Alperenler’den polise tepki 

Halk Yürüyüşüne katılmak isteyen Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı’na bağlı bir grup ise polis tarafından engellendi. Üzerlerinde helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu’nun resminin bulunduğu tişörtler bulunan gruptakilerin bir bölümü Boğaziçi köprüsü katılım yolunda, diğer bir grup da Millet Parkı içerisinde bekletildi. Park içindeki yaklaşık 150 kişilik grup, basın mensuplarına, “Bizim demokratik hakkımız biz de köprüde yürümek için toplandık. Sayın valimiz bizi üç saattir esir aldı. Galiba bu resimlere tahammül edemiyorlar” diye konuştu.
Çevik kuvvet ekipleri grubu park içinde çembere alırken gruptakiler, “Vali şaşırma sabrımızı taşırma” şeklinde sloganlar attı. Yapılan görüşmelerin ardından grubun yürüyüşüne izin verildi.
7-23 Şubat 2014’te Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları’nı protesto eden bir grup da yürüyüşe katıldı. Ellerinde şemsiyeler ve üzerinde sloganlarının yer aldığı mavi yelekler giyen grup, köprü üzerinde, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’na neden karşı olduklarını anlattıkları bildiri dağıttılar.

Köprü sallandı!

Boğaziçi Köprüsü, alınan tüm önlemlere rağmen, katılımcılarının geçişi sırasında sallandı. Köprünün her iki yönünde en sağ şeritler kapatılsa da saat 11.00’i gösterdiğinde köprünün üzerinde bulunan katılımcılar sallanma hissetmeye başladı. Görevliler zaman zaman köprünün korkuluklarına yanaşan vatandaşları uyardı.

Elvan’dan ikincilik
Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde verilen startla başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Kiprotich 2.12.28’lik derecesiyle ilk sırayı elde ederken ikinci ve üçüncü sırada Etiyopyalı atletler Siraj Gena Amda ve Deriba Merga Ejigu yer aldı. Erkeklerde Türk sporculardan en iyi dereceyi Bekir Karayel, 2.20.27’lik derecesiyle 6. olarak elde etti. Kadınlardaysa birinci 2.29.05’lik derecesiyle Kenyalı Rebecca Kangogo Chesir olurken milli atlet Elvan Abeylegesse 2.29.30’luk derecesiyle ikinciliği elde etti. Bir diğer Türk atlet Sultan Haydar ise üçüncü oldu.
Dereceye girenlerin ödülleri, Sultanahmet Meydanı’nda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın da katıldığı bir törenle verildi.