'Marduk kapı' şen olur

'Marduk kapı' şen olur
'Marduk kapı' şen olur

Siyah-Beyazlı ekip önceki maçlara göre pek iyi bir futbol ortaya koyamasa da Holosko, Sivok ve Olcay ın golleriyle üç puanı almayı bildi.

Beşiktaş, 'Marduk Kıyameti'nin kopmasının beklendiği dün, Kayseri'yi 3-1 mağlup ederek ligin ilk devresini mutlu sonla kapattı.
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’da kıyamet Maya Takvimi’nin belirttiğinden bir gün önce koptu aslında. 21 Aralık değil de 24 saat öncesine işaret etseydi Maya’lar kesin tutmuştu. Zira, bazılarınca romantik, kimince eğlenceli, berikince yeni yılın habercisi olan kar, İstanbul’da yaşayanlar için kıyamet demek. Ne bir yere gitmek mümkün, ne bir yerden gelmek. Otobüs durakları mahşer yeri, metrobüs durakları sırat köprüsü… Afet anlarında özellikle yönelmemiz gereken toplu taşıma araçları ise tahminim toptan cehennemde.
İşte böyle bir gün sonrası ne olur. Tabii ki dinginlik. Kıyametini kehanetten bir gün önce yaşayan İstanbul için dün yorgunluğuna binaen yaşanan bir sükunet hakimdi. Yeniden doğuşa daha alışamamış bireyler taze hayatlarına intibak etmeye çalışıyor gibiydi. Trafik sakindi, aynı Kapalı gibi. Zemin, ince kar tabakasının bıraktığı ıslaklıkla parlıyordu, tapteze bir hayatın parlaması gibi. Ve neticede hem Beşiktaş hem de Kayserispor, ligin ilk yarısını bitirip lige yeni bir başlangıç yapmak için çıkıyordu Dolmabahçe’ye. Ve nihayetinde sezona mecburi beyaz sayfayla başlayan Beşiktaş, ligin 2. perdesi için sayfasındaki beyazlığı aydınlığa çevirdi.
Aslına bakarsanız 43 dakika boyunca Boğaz’da Kartal kıyametine tanıklık ettik. Oynayan, istediğini yapan, ofsayta takılsa da golü bulan hep Sarı-Kırmızılılardı. Henüz 4. dakika Sefa karşı karşıyada McGregor’u geçse ya da 18’deki Bobo sayısı yardımcıya takılmasa Marduk çarpmıştan beter olurdu Beşiktaş. Bu sebeple zaten Samet Hoca da ilk değişikliği 28’de üst üste hata yapan Ersan yerine Veli’yi alarak yaptı. Heralde içinden geçmiş olsa gerek ki o Veli, peşpembe bir toblonun asistanı oldu; 42’deki şık ara pasında ‘Gangnam Holosko’ dans etmeye başlamıştı bile: 1-0. Dolmabahçe’deki herkes ilk yarıdaki oyun gözönüne alınınca bu mucize skora razıyken 45’te cennetin kapılarını direkten dönün topu ‘tip’leyen Sivok araladı: 2-0. Üstüne Veli’nin bile elle oynadığı gerekçesiyle durduğu pozisyonun devamında gelen Olcay aşırtmasıyla tabela 3-0’a dönünce kötü senaryolar tatil mutluluğuna evrildi Boğaz semalarında. Evet bu boşvermişlik haline bir de Kayseri’nin bir an olsun dinmeyen baskısı eklenince Mouche cezayı kesip 3-1’i buldu ama belli ki asıl kıyameti hafta boyunca tartışılan ve bu hafta da belli ki dart ortasındaki yerini kaybetmeyecek olan Halis Özkahya yaşayacak.

Kıyamet değil Çarşı koptu!

İnönü’deki devrenin son maçında tribünlerde yer yer boşluklar oldu. Kapalı tribün protestosu dün de devam etti. Taraftarlar maç öncesi eski oyuncuları Bobo’ya büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Brezilyalı da alkışlarla taraftarlara karşılık verdi. Kartal yandaşları Holosko’yu da “Oooo ooo Gangnam Holoskooo!” tezahüratlarıyla çağırdı. Slovak da attığı golle yine Gangnam dansını yaptı. Ligde 8. golüne ulaşan Holosko, tüm gol sevinçlerini bu sezon İnönü’de yaşadı. Siyah-Beyazlı taraftarlar, Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopmasının beklediği 21 Aralık’a (dün) göndermede bulunmayı da ihmal etmediler. Kapalı tribünde “Kıyamet seninle kop’maya’ geldik” yazılı bir pankart açıldı. Beşiktaşlı futbolcular da taraftarlarının yeni yılını çektirdikleri bir kartpostalla kutladılar. Kartpostal pozu, Beşiktaş’ın resmi internet sitesinde yayımlandı.