Masaj bütün iyiliklerin anasıdır

Masaj bütün iyiliklerin anasıdır
Masaj bütün iyiliklerin anasıdır
Bir bisikleti en önemli çarklarından biri 'soigneur'ler. Onların da en büyük kozu masaj. En azından Konya Torku'nun 'soigneur'ü Cenk Uzunca öyle diyor.
Haber: ONUR SALMAN / Arşivi

Türkiye bir haftadır pedalların çevrilme hızına bıraktı kendini. Tam 25 takım ve 196 bisikletçi Alanya’dan çıktıkları yolu İstanbul ’a ulaştırabilmek için basıyor pedala. Evet, 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’ndan bahsediyoruz. Alanya-İstanbul arasında futbol odaklı spor yaşantımızda bir kırılma yaratmaya çalışıyorlar. Lakin yalnız değiller. Bizler sadece bitiş çizgisine gelen sporcuları görsek de bunun bir de arka planı var. Sporcular dışındaki takım ekibi. Onlar da en az sporcular kadar önemli. Biz de bu sebeple Konya Torku Şeker Spor’un masörü, aşçısı yani belki de en önemli dişlilerinden biri olan ‘soigneur’ü Cenk Uzunca’yla konuştuk.
Cenk, aslen masör. Bu işe de güneydeki otellerde başlamış. Ama bisiklet dünyasının içine girince sadece masajla kalabilmesi kolay değil: “Masajın yanında gıda yardımlarından da sorumluyum aynı zamanda. Sabah erkenden kalkıp yarış çıkınlarını hazırlarım.” Yani bisikletçinin çıkınında olması gereken su, mineral yenileyici, sandviçler, çikolatalar, şekerli içeceklerden sorumlu bakan o. Tek bir yardımcısı var. Dolayısıyla her sporcu, onunla iyi geçinmek zorunda. 

Bütün bu işleri yapabilmek de belli bir mesai istiyor. Cenk’e “Bir günlük çalışma süren nedir?” diye sorduğumda aldığım cevap iş ilanlarında sıkça gördüğümüz ‘esnek çalışma saatlerine uygun’ kalıbına sokabileceğimiz şekilde oluyor: “İş ne zaman biterse benim mesaim de o zaman biter. Sabah erken kalkarım, gece de geç yatarım. Bazen sadece üç saat uyuduğum oluyor.” Bu kadar çalışmaya karşın kapris yapanlar da olmuyor değil. Etapta beklediği sonucu almışsa sporcu bir sıkıntı yaratmaz. Fakat yarışta istediği gibi performans gösteremeyen sporcunun nazlarına da alışık Cenk. Hatta o kadar ki çözümü de kendi ellerinde: Masaj. Cenk’in şu sözü ise çerçeveletilip duvara asılmalı: “İyi bir masaj sonrasında ortada ne kapris kalır ne küslük.”

Bizim de bir stratejimiz var
Soigneur’ler yarışı nasıl takip ediyor sualine Cenk “Yarışın durumuna göre biz de strateji geliştiriyoruz. Bazen yemek çantalarını ‘feed zone’da ben dağıtıyorum. Bazen bitiş noktasına gidiyorum. Eğer feed zone’a gidiyorsam diğer arkadaşım bitiş noktasına gidiyor. Bazen de tam tersi oluyor” cevabını verdi.

Ondan sadece iki tane var
2007’den beri bisikletin içinde olan Cenk’in milli takımda başlayan kariyeri 2011’de önce Manisa’ya sonra da Konya’ya uzanmış. Türkiye’de kendisiyle aynı işi yapan sadece bir kişi var. O da şu an Tur’daki ikinci Türkiye takımı Salcano Arnavutköy’ün ‘siogneur’u yani bisikletçilerin kıyafetlerini ve yiyeceklerini hazırlayan, her isteklerini karşılamaya çalışan ve en önemlisi de sporcuların kaslarını bir sonraki etaba dinç çıkabilmesi için masajla dinlendiren kişi.

Ya etap sonuna yetişemezse?
Bu işte hiç mi hata payı olmuyor diyenler için bir anıyla bitirelim: Bir yarışta Cenk, doğrudan bitiş noktasına gitmekle görevlendirilmiş. Ancak yolda araç bozulmuş. Finişe gidebilmek için bir kamyonetin arkasına atlamış. Ama bu sefer de finişte kimse yok. Çünkü bisikletçiler etabı çoktan bitirip, otellerine doğru yola çıkmışlar. Peki, sonra ne olmuş diyenler için cevap Cenk’ten: “Dedim ya, masaj bütün sorunların bir anda unutulmasını sağlar.”