Mazereti 3 Temmuz!

Mazereti 3 Temmuz!
Mazereti 3 Temmuz!
Taraftarın attığı taş, kapı kolu ve meşaleden ötürü tatil edilen Trabzonspor-Fenerbahçe maçının yankıları sürüyor. Trabzon cephesi üzgün ama "Sebep 3 Temmuz" diyor. Fenerbahçe ise sessizliği seçti. Avrupa medyası da durumu "Savaş, şiddet ve çılgınlık" diye yorumladı.

Şike Davası nedeniyle 3 Temmuz 2011’den bu yana aralarında büyük bir gerilim olan ancak ilk kez bu süreçte bir maçları tatil edile Trabzonspor ile Fenerbahçe mücadelesi gündemin baş maddesi oldu. Avrupa medyası da olaylı maça kayıtsız kalmadı.
Önceki gece Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kameraların karşısına geçip yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu söyledikten sonra
“Daha dikkatli olmalıydık. Taraftarlarımız sahada takımlarını destekleseydi, bugün burada ne misafir takım ne Türk futbolu Trabzon şehrini bu şekilde konuşmazdı. Türk futbolundaki çirkinlikleri temizlemezseniz, pisliğin üzerine oturursanız insanları da doldurursunuz. Dolan insanlar da bir yerde patlayacaklardır” dedi.

Yönetici Kara istifa etti

Fenerbahçe cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Yaklaşık 4 saat statta mahsur kalan Fenerbahçe kafilesi ise saat 03.00 gibi İstanbul ’a sağ salim ulaştı. Öte yandan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzioğlu Gümrükçüoğlu ise kabahati yerel medya gibi Fenerbahçeli futbolculara attı. Gümrükçüoğlu, “Hem Volkan, Emenike ve Caner gibi futbolcuların tahrikleri hem de 2010-2011 yılında kazanılan şampiyonluğun tüm hukuk yolları bitirilmesine rağmen Trabzonspor’a teslim edilmemesinin toplum üzerinde bıraktığı etkiler yaşanan olaylarda net olarak görüldü” dedi.
Bu arada Trabzonspor’un Stadyum, Amatör Branşlar ve taraftarlardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Engin Kara görevlerinden istifa etti. 

Avrupa’ya da manşet olduk!

Tatil edilen mücadele Avrupa’nın önde gelen gazeteleri tarafından haberlere konu edinildi. İşte bazı yayın organlarının gözüyle Trabzonspor-Fenerbahçe maçı: L’Equipe: “Saha savaş alanına döndü”, Le Monde: “Taraftarların sahaya parlayıcı maddeler atması maçın hakeminin sahayı terk etmesine neden oldu”, Le Figaro: “Evsahibi takımın taraftarları rakip takım kalecisi Volkan Demirel’e kapı kolu fırlattı”, La Gazzetta dello Sport: “Trabzon’da çılgınlık: Fener’e karşı tuğla”, El Mundo Deportivo: “ Türkiye ’de şiddet”, De Telegraaf: “Kuyt hayatı için koşmak zorunda kaldı”, De Volkskrant: “Türk derbisi havai fişeklerden dolayı yarıda kaldı”, Spox.com: “Trabzon’da skandal maç”.

Kuyt, Trabzon’da
hayatta kalmak için koştu!


HOLLANDA’nın De Telegraaf gazetesi, Trabzonspor maçında yaşadıklarını anlatan Fenerbahçeli Dirk Kuyt, için “Kuyt yaşamak için koştu” başlığıyla duyurdu.
Kuyt, “Oldukça tehlikeli bir ortamdaydık. Hayatımda daha önce böyle bir durum yaşamadım. Yüzü kan içinde polisler vardı ve bizi zırhlı araçlara bindirerek stattan çıkardılar” dedi. Geçen sezon oynanan maçı da değerlendiren Kuyt, “Şimdi bakınca oldukça huzurlu kalıyor. Bu kadar nefreti hayatım boyunca görmedim. Sahaya çakı, bıçak ve kapı kolu bile atıldı. Takım arkadaşlarımızla kendimizi soyunma odasına kilitledik. Polisler bize eşlik etti. Ortam savaş alanından farksızdı” dedi.