McLaren'de sinirler gergin

Formula 1'de casusluk skandalı sonrası takımlar şampiyonasından ihraç edilen ve ağır para cezası alan McLaren Mercedes'te sorunlar bitmek bilmiyor.

TOKYO - Formula 1'de casusluk skandalı sonrası takımlar şampiyonasından ihraç edilen ve ağır para cezası alan McLaren Mercedes'te sorunlar bitmek bilmiyor. Aralarının pek de iyi olmadığı bilinen takımın iki pilotu, Lewis Hamilton ve Fernando Alonso arasındaki tansiyon, Hamilton'ın son açıklamalarından sonra daha da artacağa benziyor. Genç İngiliz sürücü, iki kez dünya şampiyonu olan Alonso'yu, takıma fazla bağlı olmamakla suçladı.
Fernando Alonso, çaylak Hamilton'a kendisiyle aynı miktarda ödenmesini ve takım emirleri uygulanmamasını eleştirmiş, ayrıca sarf ettiği çabanın karşılığını alamadığını ifade etmişti. Ayrıca takım patronu Ron Dennis'in kendisine hak ettiği şekilde davranmaması durumunda, casusluk skandalıyla ilgili, kendisine ait e-postaları yayımlamakla tehdit etmişti.
Pilotlar şampiyonasında Alonso'nun iki puan önünde lider durumda bulunan Hamilton, takım arkadaşının davranışlarını eleştirerek, "Fernando takıma geldiğinde dünya şampiyonu unvanına sahipti. Özellikle sezon başlarında takımı şampiyonluğa ulaştıracak tek kişiymiş gibi lanse edildi ve ona öyle davranıldı. Bana ve test pilotumuz Pedro de la Rosa'ya, Fernando'nun takıma çabucak uyum sağlamasına yardımcı olmamız istendi. Öyle de yaptık ve sonucu görüyorsunuz" dedi.
Öte yandan Belçika Grand Prix'sinde Hamilton'ın pistten çıkmasına neden olan Alonso, takım arkadaşına çarpmadığını söyledi. İspanyol sürücü, "Spa Pisti'nde herhangi bir çarpışma olmadı. Sanırım hiçbir zaman birbirimize de çarpmayacağız. Dünya şampiyonluğu için mücadele ediyoruz fakat aynı zamanda zeki insanlarız ve yarışları bitirmeye çalışıyoruz. Daha birinci virajda rakibinize çarpıp yarış dışı kalma riskini göze alamazsınız" ifadelerini kullandı.
Sıralama turları bugün
Japonya Grand Prix'si dün serbest antrenman turlarıyla başladı. İlk antrenman turlarında Ferrari'den Kimi Raikkonen en hızlı zamana imza atarken, takım arkadaşı Felipe Massa ikinci oldu. McLaren'ler Alonso ve Hamilton bu iki ismi takip etti. İkinci antrenman turlarında ise bu kez McLaren pilotları üstünlüğü ele aldı: Hamilton birinci, Alonso ikinci oldu. Japonya Grand Prix'sinde sıralama turları bu sabah saat 8.00'de başlayacak ve CNN Türk'ten naklen yayımlanacak. Bu yayının tekrarı ise 14.50'de başlayacak. (Spor Servisi)