McLaren'den Monza'da 'duble'

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın sonuna yaklaşılırken, McLaren Mercedes, rakibi Ferrari'ye, hem de evi İtalya'da büyük bir darbe vurdu. Gümüş rengi otomobiller, Monza'daki İtalya Grand Prix'sinde kırmızılı rakiplerini geride bırakarak şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj elde etti.

MONZA - Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın sonuna yaklaşılırken, McLaren Mercedes, rakibi Ferrari'ye, hem de evi İtalya'da büyük bir darbe vurdu. Gümüş rengi otomobiller, Monza'daki İtalya Grand Prix'sinde kırmızılı rakiplerini geride bırakarak şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj elde etti. Son iki yılın dünya şampiyonu Fernando Alonso, ilk cepte başladığı yarışı yine ilk sırada bitirirken bu sezon dördüncü, kariyerinin ise 19. zaferine imza attı. İspanyol sürücü böylece pilotlar şampiyonasında ilk sırada yer alan takım arkadaşı Lewis Hamilton'a biraz daha yaklaşmış oldu. Genç İngiliz sürücü Lewis Hamilton da ikinci sırada başladığı yarışı Alonso'nun altı saniye arkasında ikinci bitirdi. Şimdi Hamilton'ın 92, Alonso'nun ise 89 puanı bulunuyor.
Monza'da son beş sezonda dört kez birinci gelen Ferrari ise bu yıl teselliyi Kimi Raikkonen'de buldu. Finlandiyalı sürücü bitiş çizgisini üçüncü sırada geçmeyi başardı. Türkiye Grand Prix'sinde birinci
olan Felipe Massa ise dün 10 tur sonra yarışı bırakmak zorunda kaldı.
BMW Sauber'ler yarışı 'klasik' yerlerinde bitirdiler: Nick Heidfeld dört, Robert Kubica ise beşinci oldu. Onları sırasıyla takip eden Nico Rosberg, Heikki Kovalainen ve Jenson Button yarışı puanla tamamladı. Formula 1'de bir sonraki yarış 16 Eylül'de Belçika'da yapılacak.
Formula 1'in bir alt kategorisi olan GP2'de dün yapılan ikinci yarışı İSport'tan Timo Glock kazandı ve pilotlar şampiyonasında rakipleriyle arayı biraz daha açtı. Petrol Ofisi FMS'den Jason Tahincioğlu
ise mücadeleyi tamamlayamadı. Tahincioğlu'nun takım arkadaşı Adam Carroll da ancak 15. olabildi.

Sürücüler klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren) 92
2. F. Alonso (McLaren) 89
3. K. Raikkonen (Ferrari) 74
4. F. Massa (Ferrari) 69
5. N. Heidfeld (BMW Sauber) 52
6. R. Kubica (BMW Sauber) 33
7. H. Kovalainen (Renault) 21
8. G. Fisichella (Renault) 17
9. A. Wurz (Williams) 13
10. N. Rosberg (Williams) 12
Markalar klasmanı
1. McLaren 181
2. Ferrari 143
3. BMW Sauber 86
4. Renault 38
5. Williams 25
5. Red Bull 16
(Spor Servisi)