McLaren'i e-postalar ele verdi

Son Dünya Şampiyonu Fernando Alonso, yüksek teknolojiyle lastiklerin kabarmasını önlemek de dahil meğer Ferrari hakkında birçok şey biliyormuş.

PARİS - Son Dünya Şampiyonu Fernando Alonso, yüksek teknolojiyle lastiklerin kabarmasını önlemek de dahil meğer Ferrari hakkında birçok şey biliyormuş. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) afallatıcı detaylarla McLaren pilotlarının en büyük rakiplerinin otomobil ayarları ve yarış stratejileriyle ilgili neler bildiğini açıkladı. Buna göre McLaren'in iç yazışmaları 'casusluk' skandalındaki bulutları tamamen dağıtıyor.
"Bu e-postalar hem bay Alonso'nun hem de bay de la Rosa'nın Ferrari'yle ilgili gizli bilgilere ulaştığını gösteriyor..." şeklinde bir ifadeye yer verilen 15 sayfalık FIA raporunda en çarpıcı bölümlere gelince... De la Rosa, McLaren'in eski tasarım şefi Michael Coughlan'a şöyle bir e-posta göndermiş: "Merhaba Mike, kırmızı arabanın ağırlık dağılımını biliyor musun? Bunu öğrenebilirsek simülatörde deneyebiliriz. Peşinen teşekkürler, Pedro."
'Öncelik sağlayabilir'
Bir başka e-posta'da ise de la Rosa, Alonso'ya Ferrari'nin lastiklerinde kullandığı gazlı bir maddeyle ilgili konuşmuş. "Bunu denemeliyiz. Çok basit" diye yazan de la Rosa'ya Alonso "Umalım ki testlerde bunu deneyelim. Bu bize bir öncelik sağlayabilir!" yanıtını vermiş. Bir diğer e-posta'da ise de la Rosa, Coughlan'dan Ferrari'nin fren sistemiyle ilgili bilgi istemiş: "Bana anlatabildiğin kadar anlat. Kokpitin içinden mi ekliyorlar?"
288 tane kısa mesaj
De la Rosa'nın Alonso'ya attığı son e-posta ise gerçeği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor: "Senin söylediklerini ona e-postayla gönderdim. Ferrari'yle ilgili tüm bilgiler güvenilir. Bu bilgileri onların eski mekanik şefi Nigel Stepney'den alıyoruz. Şimdiki görevini bilemiyorum. Bize Avustralya'da Kimi'nin 18 turda duracağını söyleyen kişi. Bizim Mike Coughlan'la çok samimi."
Bu e-postalara karşın iki pilot FIA'da ceza almayacak. Çünkü iki pilot 'af' karşılığında bu kanıtları FIA'ya bizzat kendileri vermişler. Geçen temmuzda Ferrari'yle ilgili 780 sayfalık teknik bir rapor İtalyan polisinin baskınında Coughlan'ın evinde bulunmuştu. Coughlan raporu Ferrari'nin mekanik şefi Nigel Stepney'den almıştı. FIA, ayrıca bu ikilinin birbirlerine toplam 288 kısa mesaj attığı 35 kez de telefonla konuştuğunu açıkladı. (Spor Servisi)