@gokhan_karatas

Meğer Grosskreutz'un uçağı rötar yapmış!

Meğer Grosskreutz'un uçağı rötar yapmış!
Meğer Grosskreutz'un uçağı rötar yapmış!
Galatasaray, 22 futbolcu gönderdikten sonra maliyeti düşürmenin keyfini sürmeye hazırlanıyordu ki dünya basınında 'skandal' haberleriyle manşete çıktı. Uçağı 1.5 saat rötar yapan(!) Kevin Grosskreutz , sarı-kırmızılı kulübe son anda imza atsa da FIFA'ya imzasız evrak gönderildiği için Ocak ayına kadar antrenman maçlarına çıkacak. Fatura bir kişiye kesildi, skandalın ardında büyük soru işaretleri ve ilginç savunmalar kaldı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Galatasaraylılar, yaklaşık 3 ay boyunca Zlatan Ibrahimovic'in yolunu gözledikten sonra transferin son günü İstanbul 'a getirilen Jason Denayer ve Kevin Grosskreutz'un buruk mutluluğunu yaşadı. Ancak  bu sevinç de çok kısa sürdü. Alman oyuncunun transferinde yaşananlar kulüp tarihine 'skandal' olarak geçerken, krizin izleri de çok uzun süre silinemeyeceğe benziyor.

Galatasaray'da 'feda' komedisi!

Peki suçlu kim?
Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi sahnesinde çok yönlü bir oyuncudan yoksun bırakan, Ocak ayına kadar sadece idmanlara çıkacak futbolcu için 925 bin Euro gider kalemi yazan, ekmeğini futboldan kazanan Grosskreutz'u 4 ay süreyle yeşil sahadan uzak tutan skandalın sebebi nasıl açıklanabilir? İşine son verilen sportif direktör asistanı ile anlaşılabilir bir hata mı gerçekten? Yoksa savunmanın dillendirdiği gibi futbolcuyu getiren uçağın 1.5 saat rötar yapması mı, sarı-kırmızılı kulübün Avrupa basınında bile alay konusu olmasını sağlayan?

TANMAN, SABRi, MELO, BURAK GÖLGESİNDE 4 YILDIZ

Aslında 3 kupalı-4 yıldızlı Galatasaray'ı bir anda en çok eleştirilen camia haline getiren konu, bugün özelinde bir kriz değil. Genel kuruldan büyük oy farkıyla yetki alan yönetimde, Futbol Şubesi'nin başına geçen Cüneyt Tanman'ın bir anda ortadan kaybolmasına kadar gidiyor belli ki tartışmalar. Başkan Özbek'in, yönetimde yer almayan kardeşini 'sportif direktörlük' görevine ataması kararına, Galatasaray gibi köklü tarihe sahip kulüplerde pek rastlanmıyor.

Sabri Sarıoğlu'nun, Maxi Rodriguez'den iyi futbolcu olduğunu söyleyen yöneticinin, futbol şubesinin dışında kalır kalmaz tam tersi yönde açıklamalar yapması... Felipe Melo'nun takım içinde sevilmediği itirafı... Huntelaar transferi konuşulurken Burak Yılmaz'ı küstürmeme çabası... Sert tepkiler eşliğinde Bilal Kısa transferi... Tüm bunlar; tarihi sezonun ardından kendi kendini anlamsız bir krizin içine sokan kulübün, bugün hem profesyoneller hem de idari yönden yaşadığı büyük sorunun habercisi gibi...

Aylarca taraftarını Zlatan beklentisine sokan yönetimin, aynı taraftarı Grosskreutz'a razı hale getirmesi de önemli. Ancak bunda da işler doğru gitmedi. FIFA'dan gelen, "Evrakları sisteme zamanında yüklediniz, ama gerekli evrakları yüklemediniz" yanıtı her şeyi anlatıyor. Bir anda sessizliğe gömülen yönetimden, faturayı bir asistana kesme çabasından önce 84 günün sonunda getirilen futbolcuya son dakika imza attırmanın mantığının sorgulaması bekleniyor. Tabii mali şartlar, sıcak para, borç, Finansal Fair Play, kredi, hisse, zarar vs özelinden kurtularak. Çünkü Galatasaraylıların, 20 yıla dayanan bu savunmalardan artık çok sıkıldıkları aşikar.

Ahmet Çakar: Dursun Özbek'ten özür diliyorum

SÖZ SAVUNMANIN: 5 ADIMDA SKANDALIN NEDENLERİ

- Basına yansıyanların aksine son gün değil, son bir haftadır Grosskreutz ile görüşülüyordu. Kendisi iki sene öncenin efsane futbolcusu. Borussia Dortmun'da ilk 11'de oynuyor, Alman Milli Takımı için mücadele ediyordu. Futbolcuyu taşıyan THY uçağı 1.5 saat rötar yaptı. Yani oyuncu beklenen saatten daha geç İstanbul'a geldi. Bu tip durumlarda sağlık kontrolü çok kapsamlı olmaz. Saat 22:00'de biten kontrol sonrası Galatasaray, Dortmund Kulübü'ne onayı verdi. Bu sefer Almanların evrakları hazırlaması beklendi. Almanlar da Galatasaray gibi yavaş kaldı. Buna rağmen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) işlemleri son saat olan gece 12'den önce yapıldı. Zaten süre sorunu olmadığını FIFA da bildirdi.

- Son güne kadar beklendi, bu sayede çok yönlü bir futbolcu çok ucuza alındı. Almanya'da görüşmeleri sürdüren idareci fiyatı düşürdü. Alman kulübü, son görüşmede 5 milyon Euro bonservis isteğinden geri adım attı. Alman futbolcu da 4 milyon Euro garanti ücretini yarıya düşürdü.

- TFF Levent Sporcu Tescil ofisinde beklenen evraklar zamanında geldi. O karışıklıkta Galatasaray'da sportif direktör asistanı olarak görev yapan kişi, sözleşmenin imzasız versiyonunu upload etti. Bunun üzerine FIFA'dan transfere onay gelmedi. Bir başka deyişle maddi veya sağlık sorunundan değil, şekli bir şeyden transfer olmadı. Hatayı yapan personel ile yollar ayrıldı. Sonuç olarak, Kevin Grosskreutz 1.1.2016 tarihinden itibaren forma giyemeyecek.

- Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan sert eleştiriler ve Galatasaray'ın en etkili taraftar grubu UltrAslan'ın istifa çağrısına rağmen yönetimin gündeminde böyle bir düşünce yok. Yaşanan sıkıntı ve nedenleri bir sonraki yönetim kurulu toplantısında detaylı olarak görüşülecek.

- Galatasaray yönetimi, Ibrahimovic ile resmi olarak hiç ilgilenmedi. 'Alacağız' denmedi, ama 'almayacağız' da denmedi. Bu iddia Galatasaray'a zarar vermek için maksatlı olarak gündemde tutuldu. Kulüp, eleştirilerin aksine çok başarılı bir transfer politikası yürüttü. İyi oyuncular alındı, Şampiyonlar Ligi için gerekli takviyeler yapıldı.