Meğer yenilgiyi ertelemiş!

Lider Beşiktaş, namağlup unvanını erteleme maçında Diyarbakırspor önünde yitirdi. Cezalı olan Sergen'den yoksun kadrosuyla hayli bozuk zeminde oyun kurmakta ve atak geliştirmekte maç boyu zorluk çeken Beşiktaş, son dakikalarda bütün umudunu rakip ceza alanına atılan uzun ve yüksek toplara bağlamıştı.

DİYARBAKIR - Lider Beşiktaş, namağlup unvanını erteleme maçında Diyarbakırspor önünde yitirdi. Cezalı olan Sergen'den yoksun kadrosuyla hayli bozuk zeminde oyun kurmakta ve atak geliştirmekte maç boyu zorluk çeken Beşiktaş, son dakikalarda bütün umudunu rakip ceza alanına atılan uzun ve yüksek toplara bağlamıştı. Ancak bu hava toplarını alması beklenen Nouma da son derece silik kalınca, Siyah-Beyazlılar değil gol atmak, Diyarbakır kalecisi Şenol'u çok fazla rahatsız bile edemeden 90 dakikayı tamamladı.
Maçın ilk 20 dakikasında golü daha çok düşünen taraf ev sahibi Kırmızı-Yeşilliler'di. 8. dakikada Deniz'in çaprazdan sert şutu yan ağlarda kalınca tribünlerde şöyle bir heyecan dalgası dolaştı. 26'da Beşiktaş ilk tehlikeli atağını geliştirdi; İlhan kaleye paralel giden topa altıpas üzerinde yetişemedi. 31'de Evren'in uzun pasıyla sağdan hücuma çıkan Hasan Yiğit, yerden sert bir orta yaptı, Beşiktaş defansı bu topu seyredince, Saffet dokundu: 1-0. Golden sonra Beşiktaş'ın orta sahada kaptırdığı çok sayıda top, forvetteki İlhan-Ahmet Dursun ikilisini beslemesini engelledi.
Hasan Yiğit'in kontraları
İkinci yarının başında Diyarbakırspor, farkı ikiye çıkartmak için son derece uygun bir fırsat buldu. 49'da sağdan kullanılan serbest vuruşta Cordoba ve Beşiktaş defansı topu seyretti, Ergin altıpas içinde meşin yuvarlakla buluştu ama vuruşu çok kötüydü. 50. dakikadan sonra Beşiktaş kıpırdanmaya ve oyunu rakip sahaya taşımaya başladı. 56'da İlhan'ın frikiğinde top üstten dışarı gitti. Lucescu, 58'de yaptığı Giunti-Yasin ve Ahmet Dursun-Nouma değişiklikleriyle orta sahada topa daha çok sahip olmayı ve rakip kale önünde hava toplarına hakim olmayı hedefliyordu ama bu plan kağıt üzerinde kaldı. Diyarbakırspor ise, savunmasından hücuma çabuk çıktığı anlarda, özellikle Hasan Yiğit'in sağ kanattan getirdiği toplarla çok etkili oldu. 68'de Diyarbakır kontrasında Evren ceza sahası dışından vurdu, top Cordoba'da kaldı. 77'de Hasan Yiğit sağdan ortaladı, Cordoba'nın kalesini boşalttığı pozisyonda Ali Eren önce Evren'in şutunu çizgiden çıkardı, dönen topta Celaleddin'in onsekiz dışından vuruşunda, bu kez tehlikeyi uçarak kafayla savuşturdu. Beşiktaş'ın yakaladığı en önemli fırsat 80. dakikada gerçekleşti. Diyarbakır defansının "Ofsayt... Elle aldı..." itirazları arasında Şenol'la karşı karşıya kalan İlhan Mansız, çok kötü vurdu ve topu rakip file bekçisine nişanladı. Bundan sonrası, Beşiktaş'ın telaşla geliştirmeye çalıştırdığı ataklar, doldur-boşalt oyunuydu. Sonuçta, Beşiktaş takipçileriyle arayı açmayı düşündüğü bir maçtan eli boş ayrıldı.
(Spor Servisi)