'Mekteb-i Sultani'de müfredat hep aynı

Cumartesi lider Fenerbahçe kendi seyircisinin arasına polis güvenlik kordonu koymuş, Beşiktaş Ankara Meydan Muharebesi'nden dönüyor, Galatasaray taraftarı daha maça başlarken yönetim istifa diyor ve liselilerle kavgayı ayyuka çıkarıyor.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Cumartesi lider Fenerbahçe kendi seyircisinin arasına polis güvenlik kordonu koymuş, Beşiktaş Ankara Meydan Muharebesi'nden dönüyor, Galatasaray taraftarı daha maça başlarken yönetim istifa diyor ve liselilerle kavgayı ayyuka çıkarıyor. Biz de diyoruz ki, ligimiz süper mi süperdir abiler, tadından yenmez! Para noyasever milletimize bir doz da benden o zaman. Bence tüm bunlar 'futboldan nefret ettirme örgütü'nün bir oyunu. Sahada oynanan oyuna hiç bakmayalım istiyorlar. Onların ayak oyunlarını, 'foot-ball'a tercih edelim ki, onların tezgâhı hep işlesin! Yok öyle yağma! İnadına sahaya baktım ben dün. Futbolun matrix'ine prim vermedim, oyunun baş aktörlerini izlemeyi tercih ettim.
Trabzonspor, tıpkı Beşiktaş maçında olduğu gibi hâkim-miş gibi başladı oyuna. 22 maçtır evinde yenilmeyen rakibine karşı hamle üstünlüğü kurmak istiyorlardı. Ama bu 'miş gibi' hali 'yemedi' Galatasaray. Trabzon'un top hâkimiyetine inat daha etkili indi kaleye. 17'de de Arda voleye gayet şık yattı: 1-0. Tamam gol dışında faaliyet raporuna uzun süre pek bir şey yazmadılar. Ama yine de sağlam durdular. O kadar ki Musa'nın kadersiz pozisyonundan sonra oyun durmasa, ilk yarıyı rakibe belki hiç fırsat vermeden kapatacaklardı. Bu maç öncesi çaktırmadan şampiyonluk telaffuz etmeye niyetlenen Bordo-Mavililer, 24'te Gökdeniz'in ortasında Umut'tan önce devreye giren Sabri'nin pozisyonuna heveslenmişlerdi bir tek. Ki o da pek pozisyon sayılmazdı. Musa sonrası oyunda ise önce Erdinç, sonra da Stepanov'la bir ışık yandı. İşte yan topla gelen o ışık ikinci yarıya tutunacak tek daldı konuk ekip için. Belliydi, Gökdeniz'in piyade gücü 'Hava Kuvvetleri'yle desteklenecekti.
Eşitlik golü faul kokuyordu
Devreyi Ziya Doğan'ın buna uygun hamlesi açtı. Mustafa yerine Ersen girmiş, 45 dolmadan da Gökdeniz'in ortasında Umut iyi bir fırsat yakalamıştı. 51'de Ersen kaçırdı, ama Erdinç tamamına erdirdi: 1-1. Beraberlik golü faul koksa da gidiş yolu açısından doğruydu. Mondi ve Song'un eksikliğinde Trabzon gediği iyi bulmuş ve istediğini almıştı. Golün atılış şekli itirazları ve hevesleri diriltti Galatasaray'da. Son yarım saatte ritm-bass'lar devreye giriyordu yavaştan. Üstelik çarenin isyankâr rap müzikten ziyade, senfonik bir örgütlülükte olduğunu da görmüşler, örgütlü saldırıyorlardı. Yattara'nın girişi işte bu aşırı yüklemeden bir nefeslik fırsat çıkarmak içindi. Ama 68'de defans tedirginliğinden çıkan Iliç topu alıp Üsküdar'ı da, çizgiyi de geçmişti: 2-1. Sonrasında ikili mücadele seyrettik bol bol. Dişe diş kora kor. Lakin oyun bu skorda çoktan stabilize olmuştu ve pozisyon bile göstermeden sonlandı.
NOT: Profesyonel futbolun en adaletsiz olduğu an sakatlıklar. Musa'nın ayağı basın tribünündeki herkesin duyacağı kadar yüksek bir çarpışmada, ama faul bile olmadan kırıldı. Pozisyonda yer alan günahsız Arda'nın ve sahadaki tüm oyuncuların vicdanı ezim ezim ezildi. Boşa değil. Dünyanın en fazla para üreten sektörlerinden birinde sakatlanıp gittiğin an kimse yüzüne bile bakmaz oluyor. Futbolculara örgütlü olmak, sendikalı olmak ne işe yarar bir kez daha anlatmanın tam zamanı değil mi?Taraftarın sesi bu kez gür ve tepkili çıktı
 • Galatasaraylı taraftarlar, ligde üst üste alınan kötü sonuçlar nedeniyle maçın ilk beş dakikasında yönetimi protesto etti. Sarı-Kırmızılı taraftarlar, 'Yönetim istifa' diye tempo tuttu. Taraftarlar kapalı tribünde siyah kartonlarla şov yaparken, yazdıkları pankartlarla kulüp içinde 'Liseliler' olarak adlandırdıkları gruba tepki gösterdiler ve başkan Özhan Canaydın'ı istifaya çağırdılar. Tepkiler 19.05'te sona ererken, bu dakikadan itibaren taraftarlar takımlarını desteklemeye başladı.
 • Sarı-Kırmızılı taraftarların açtıkları döviz ve pankartlarda 'Galatasaray Spor Kulübü, lisecilerin değil, milyonlarca Galatasaray taraftarınındır', 'Galatasaray, liseci zihniyetin değil hepimizin', 'Alaylıyız alayımız, karşılıksız sevdalıyız', 'Dışımızdan biri Özhan Canaydın istifa', 'Kulübü huzurevine çevirdiniz', 'Pilav yemekle Galatasaraylı olunmaz' sözleri dikkat çekti. Galatasaraylı taraftarlar, 'Servet istemiyoruz, şampiyonluk istiyoruz' yazılı pankartla Sivassporlu Servet Çetin'in transferine karşı oldukları mesajını da verdiler.
 • Trabzonsporlu Musa Büyük, 37. dakikada Hakan Şükür'le girdiği ikili mücadelede sakatlandı. Ayak bileğinde kırık tespit edilen oyuncu ambulansla hastaneye kaldırıldı. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın stattan ayrılarak Musa'nın yanına gitti ve bu oyuncuya geçmiş olsun dileklerini iletti.
 • PAF Ligi'ndeki mücedelede Galatasaray, Trabzonspor'u Mehmet Güz'ün golüyle 1-0 mağlup etti.

  GALATASARAY: 2
  Aykut 6
  Sabri 6
  Emre 6
  Tomas 6
  Ergün 5
  (Ferhat 63) 6
  Inamoto 6
  Ayhan 6
  Arda 7
  (H. Kabze 83) -
  Iliç 7
  (M. Güven 89) -
  Necati 5
  Hakan 5

  TRABZONSPOR: 1
  Tolga 6
  Musa 5
  (Ufukhan 41) 5
  Stepanov 5
  Erdinç 6
  Celaleddin 5
  Hüseyin 5
  Ayman 5
  Ceyhun 5
  (Yattara 68) 5
  M. Keçeli 5
  (Ersen 46) 6
  Gökdeniz 7
  Umut 6

  GOLLER: Arda (17), Iliç (68) / Erdinç (51)
  SARI KARTLAR: Ayhan, Aykut, Ergün, Inamoto, Iliç / Ufukhan, Umut, Ersen
  Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: B. Demirlek, E. Sönmez, A. Ulusoy