'Melandrik' bir yarış

İstanbul Park bu hafta sonu dünyaca ünlü bir spor organizasyonuna daha imza atıyor. Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonası'nın ardından dünyanın en popüler motor spor organizasyonu kabul edilen...

İSTANBUL - İstanbul Park bu hafta sonu dünyaca ünlü bir spor organizasyonuna daha imza atıyor. Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonası'nın ardından dünyanın en popüler motor spor organizasyonu kabul edilen MotoGP'de sezonun üçüncü yarışı olan Türkiye Grand Prix'si bu hafta sonu Kurtköy'deki pistte koşulacak.
Cuma günkü antrenman turlarıyla başlayacak olan organizasyonda MotoGP kategorisinin yanı sıra 125 ve 250 cc ile TMF Cup'ta da büyük heyecan yaşanacak. Takımlar İstanbul Park'a yerleşmeye başlarken, organizasyonda toplam 720 kişi görev alacak. Bu 720 kişiden 420'sinin teknik görevli, 250'sinin ise organizasyon görevlisi olduğu, 50'sinin ise medya merkezinde görev yapacağı kaydedildi. Bu arada İstanbul Park Pisti'nin virajlarındaki kaçış noktalarına toplam 6.5 ton çakıl döküldü. Yarışlar için 300 yabancı, 100 de Türk basın mensubu akredite oldu.
'Doktor'un burada zaferi yok
İstanbul Park'ta önceki iki yarışa baktığımızda Marco Melandri'nin üstünlüğü hemen göze çarpıyor. İtalyan sürücü, İstanbul Park'taki iki yarışı da kazanmasını bildi. Son dünya şampiyonu ABD'li Nicky Hayden ise İstanbul Park'taki iki yarışı da üçüncü sırada tamamlayarak, bugüne dek iki kez yapılan Türkiye Grand Prix'sinde podyuma çıkmayı başardı. MotoGP'nin efsane ismi 'doktor' lakaplı İtalyan Valentino Rossi ise İstanbul Park Pisti'nde henüz birincilik kürsüsüne çıkamadı.
MotoGP Türkiye Grand Prix'si her ne kadar aynı pistteki Formula 1 yarışları kadar olmasa da yine de Türk yarışseverlerden belirli bir oranda ilgi gördü. İlk kez 2005'te yapılan organizasyonu 21 bin 260 kişi takip ederken, geçen yılki seyirci sayısı ise toplam 43 bin 976'ydı.
Büyük yarış pazar günü
Türkiye Grand Prix'si yarın 9.00'da 125 cc'nin antrenman turlarıyla başlayacak. Cumartesi günü 13.50-14.50 arası MotoGP'de sıralama turları yapılacak. Pazar günü, Valentino Rossi, Nick Hayden, Marco Melandri gibi isimlerin birincilik mücadelesi vereceği MotoGP Türkiye Grand Prix'sinin başlama saati ise 15.00. Şampiyonanın ilk iki ayağında bir birincilik, bir de ikincilik elde eden Valentino Rossi 46 puanla ilk sırada yer alırken, Casey Stoner 36 puanla ikinci durumda bulunuyor.
Öte yandan aralarında İspanyol Toni Elias ve Fransız Randy De Puniet'in de bulunduğu sürücülerin, bugün İstanbul'da Kapalıçarşı'yı gezecekleri ve alışveriş yapacakları kaydedildi. (Spor Servisi, aa)