Meşalenin bilançosu 223 ton karbondioksit

Meşalenin bilançosu 223 ton karbondioksit
Meşalenin bilançosu 223 ton karbondioksit
Olimpiyatlar başlamadan, olimpiyat meşalesinin Londra gezi bilançosu belli oldu: 1 meşale, her gün ortalama 47 araçlık konvoylar, 223 ton karbonsioksit salımı.

Daily Mail’den Paul Haris, başkent Londra ’da yapılacak olan olimpiyat oyunları öncesinde ülkeyi dolaşan meşalenin etkilerini araştırdı. Zira oldukça kalabalık bir konvoyla gezen meşale Temmuz ayında olimpiyat stadına vardığında, ardında büyük bir karbon izi bırakmış olacak.

Yapılan organizasyonların sıfır karbon salınımlı olması için yardımcı olan Carbon Footprint Ltd’nin müdürü Dr Wendy Buckley, bu konuda kabaca bir hesap yapmış. Buckley’ye göre her gün ortalama 47 aracın eşlik ettiği bir konvoyla yürünecekse, meşale turunu tamamladığında 223 ton karbondioksit salınmış olacak. Yine Buckley’ye göre bu, Toyota’nın hibrid modeli Prius’la 1.5 milyon mil civarında (yaklaşık 2.5 milyon kilometre) bir yol yapmakla eşdeğer.

Önceki gün Okehampton’daki meşale konvoyunu izleyen Daily Mail muhabiri Paul Haris, konvoyun bu denli kalabalık olmasını eleştirdiği yazısında şöyle diyor: “Önce polis motorsikleti yavaşça yolu dönüyor. Daha sonra birkaç tane devriye arabası, olimpiyat renkleri olan beyaz ve altın renklerine bürünmüş bir BMW, bir de muhtemelen yerel şöhretleri taşıyan bir Range Rover. Kısa bir süre sessizlik oluyor. Daha sonra ise konvoyun esas kısmı ortaya çıkıyor. O andan itibaren 10 dakika kadar otobüslerden, arabalardan, kamyonlardan, bisikletli ve motorsikletli polislerden, son olarak da birkaç BMW’den daha oluşan konvoy ortaya çıkıyor; yürüme hızında sokakları geçiyorlar. Kamyonlarda dansçılar ve başka insanlar duruyor ve halka el sallıyorlar.

“Bu kalabalığın içinde bir yerlerde bir de meşale taşıyıcısı ve tüm ihtişamıyla elindeki meşale bulunuyor. Ancak meşalenin görünmesi neredeyse imkansız. Önümüzdeki 66 gün boyunca 8 bin mil gidecek olan meşalenin taşıyıcıları, bu denli kalabalık bir konvoyun içinde pek de seçilmiyor.”

Bomba imha ekibi bile var
300 yardalık (275 metre) koşular boyunca taşınacak tek bir meşale için kaç refakatçi gerekir dersiniz? Haris o gün bütün araçları tek tek saydığını ve konvoyda 47 araç olduğunu söylüyor. Aslında bu araçlardan 16 tanesi koruma ya da acil durumlar için yeterli. Diğerleri ise sponsorların arabalarından ve kamyonlarından oluşuyor. Bu yüzden meşale nereye giderse onu küçük bir ordu takip ediyor. Haris haberinde, cumartesi günü Cornwall’da yapılan yürüyüşte 5 farklı polis teşkilatının amblemlerini saydığını söylüyor. Dün yapılan geçit töreninde de benzer bir manzara olduğunu söyleyen Haris, ilaveten bir de bomba imha ekibinin konvoyda yer aldığını belirtiyor.

Koşsalar olmuyor mu?
Londra Olimpiyatları’nın organizasyon komitesi, araçların gerekli olduğunda ısrar ediyor. Komite, meşalenin geçit törenini “büyük bir lojistik operasyon” olarak tanımlıyor ve her aracın özel bir görevi olduğunu belirtiyor. Ancak konvoyda belki de meşaleden de çok ilgi çeken, sponsor kamyonları da bulunuyor. Coca-Cola, Samsung ve Lloyds TSB’nin büyük kamyonları, her gün yapılan konvoylarda mutlaka yer alıyor.

Sadece meşale geçidi için bile bu denli gürültü koparılması, olimpiyat organizasyonunun nasıl geçeceğinin habercisi gibi. Ancak organizasyonun tanıtım boyutu yüzünden şimdiden çok fazla hava ve gürültü kirliliği yaratılmış durumda. Dolayısıyla Haris haberinde şöyle bir öneri sunuyor: Belki de meşale taşıyıcıları antik Yunan’dan ders almalı ve sadece koşmalılar!