Messi'den Ronaldo'ya 87 milyon Euro fark

Messi'den Ronaldo'ya 87 milyon Euro fark
Messi'den Ronaldo'ya 87 milyon Euro fark
Barcelona'nın Arjantinli golcüsü Lionel Messi, Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi'ne (CIES) göre, 220 milyon Euro'luk piyasa değeriyle Real Madridli Cristiano Ronaldo'nun 87 milyon Euro önünde "dünyanın en pahalı futbolcusu" oldu.

ANKARA - CIES, Avrupa 'nın en büyük 5 ligi olarak değerlendirilen İspanya (La Liga), İngiltere (Premier Lig), Almanya (Bundesliga), İtalya (Serie A) ve Fransa'nın (Ligue 1) en üst futbol liglerindeki oyuncular arasında yaptığı değerlendirme sonrası "piyasa değeri en yüksek 120 futbolcu"yu belirledi.   

Yaş, sözleşmenin tamamlanmasına kalan süre, mevki, kulüp ve milli takımda gösterdiği performans, katıldığı turnuvaların seviyesi ve hem kulüp hem de milli takımında kazandığı başarılar gibi kriterler doğrultusunda oluşturulan ekonometrik modele göre, Barcelona ve Arjantin Milli Takımı'nın forvet oyuncusu Lionel Messi, 220 milyon Euro'luk tahmini piyasa değeriyle zirvede yer aldı.

133 milyon Euro değer biçilen Real Madrid'in Portekizli golcüsü Cristiano Ronaldo, Messi'nin 87 milyon Euro gerisinde 2. sıraya yerleşti. Messi ve Ronaldo'yu, Chelseali futbolcular 99 milyon Euro değerle Eden Hazard, 84 milyon Euro değerle de Diego Costa izledi.

Atletico Madrid'de oynayan milli futbolcu Arda Turan ise 21 milyon Euro'yla 97. sırada yer aldı.

CIES'in "Avrupa'nın en büyük 5 liginde piyasa değeri en yüksek 120 futbolcu" sıralamasının ilk 10 basamağı şu isimlerden oluştu:

1. Lionel Messi (Barcelona) 220 milyon Euro
2. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) 133 milyon Euro
3. Eden Hazard (Chelsea) 99 milyon Euro
4. Diego Costa (Chelsea) 84 milyon Euro
5. Paul Pogba (Juventus) 72 milyon Euro
6. Sergio Agüero (Manchester City) 65 milyon Euro
7. Raheem Sterling (Liverpool) 63 milyon Euro
8. Francesc Fabregas (Chelsea) 62 milyon Euro
9. Alexis Sanchez (Arsenal) 61 milyon Euro
10. Gareth Bale (Real Madrid) 60 milyon Euro (AA)