Mesut Özil'in 'Alman-Türk' isyanı

Mesut Özil'in 'Alman-Türk' isyanı
Mesut Özil'in 'Alman-Türk' isyanı
Alman futbolunun son yıllarda çıkardığı en büyük yıldızlardan olan Türk asıllı oyuncu Mesut Özil, basının ve kamuoyunun kendisini "Alman-Türkü" olarak tanımlamasından rahatsız.

EURO 2016 Elemeleri'nde bu akşam Avusturalya ile karşılaşacak olan Almanya Milli Takımı'nın kadrosunda yer alan Mesut Özil, bu müsabakada 63. kez siyah-beyazlı formayı giyecek. Geçirdiği sakatlık sonrası eski formunu yakalayan ve Joachim Löw'ün de tekrar en büyük kozlarından biri haline gelen yıldız futbolcu yine de mutsuz.

Arsenal'de forma giyen 26 yaşındaki yıldızın rahatsızlığı ise Almanya kamuoyunun kendisine olan yaklaşımı. Sport Bild dergisine konuşan Mesut Özil, "Beni Almanya'da hala 'Alman-Türk' olarak tanımlıyorlar? Buna anlam veremiyorum. Sami Khedira'ya da 'Alman-Tunuslusu', Lukas Podolski ve Miroslav Klose'ye de 'Alman-Polonyalısı' demiyorlar" sözleriyle şikayetini dile getirdi.

Maç öncesi seremonilerinde Alman Milli Marşını okumadığına dair eleştirilere yanıt veren başarılı futbolcu, "O an maça konsantre oluyorum. Marş sırasında da sağlık ve başarı için dua ediyorum" ifadesini kullandı.