MHK'dan kaybolan sprey hamlesi

MHK'dan kaybolan sprey hamlesi
MHK'dan kaybolan sprey hamlesi
U20 Dünya Kupası'nda kullanılan kaybolan sprey uygulaması, ligin ikinci yarısında Türkiye'de de başlayacak.

Antalya Belek Calista Luxury Resort Hotel’de önceki gün başlayan Merkez Hakem Kurulu Semineri’nde dün sürpriz bir kararın sinyalleri verildi.

Futbolculara uydudan takip


HaberTürk Gazetesi'nin haberine göre, seminerde konuşma yapan MHK Başkanı Zekeriya Alp, Türk hakemliğinin vizyonunu geliştirdiklerini ve bu anlamda ‘5. ve 6. hakem’ uygulamalarını yeşil sahalara kazandırdıklarını ifade ederken, “Perşembe günü ( bugün ) başka bir sürprizimiz var” diye konuştu. Zekeriya Alp’in bu sözlerinin ardından MHK’nin yeni sürprizinin serbest vuruşlarda baraj mesafesini ayarlamak için kullanılan ‘kaybolan sprey’ olduğu öğrenildi.

Güney Amerika liglerinde yaygın olarak kullanılan bu uygulamaya aslında ülkemiz yabancı değil. Çünkü geçtiğimiz yıl Türkiye ’de düzenlenen 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda ilk kez bir FIFA organizasyonunda sprey uygulaması kullanılmıştı.

NASIL KULLANILIYOR?
Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun 5 Mart 2012’de FIFA’ya bağlı konfederasyonlar, federasyonlar veya liglerce kullanılabilmesine onay verdiği ‘kaybolan sprey’, saha çizgisine benzer bir iz oluşturuyor ve hakemlere baraj mesafesinin korunması açısından yarar sağlıyor. Kirlilik yaratmayan köpükten meydana gelen sprey; çim, sentetik ve toprak sahalarda kullanılabiliyor. Köpük boya, sahaya uygulandıktan 45 saniye ila 2 dakika içerisinde kendi kendine yok oluyor.