Michael Phelps yedide kaldı

Dünya Yüzme Şampiyonası'nın son gününde Michael Phelps tarihe geçmeyi başaramadı ama kendisi için bol madalyalı geçen şampiyonaya bir madalya ve bir dünya rekoru ekleyerek noktayı koydu.

MELBOURNE - Dünya Yüzme Şampiyonası'nın son gününde Michael Phelps tarihe geçmeyi başaramadı ama kendisi için bol madalyalı geçen şampiyonaya bir madalya ve bir dünya rekoru ekleyerek noktayı koydu. Amerikalı genç yüzücü takımının 4x100 karışık bayrak yarışı elemelerinde diskalifiye olarak elenmesinin ardından şampiyonayı sekiz altın müdalyayla tamamlamayı başaramadı. Buna karşın 400 metre bireysel karışıkta hem dünya rekoru kırdı hem de toplamda yedi altın madalyaya ulaşarak efsane yüzücü Mark Spitz'in bu alandaki rekorunu egale etti.
21 yaşındaki Phelps, 400 metre bireysel karışıkta, 4:06.22'lik derecesiyle şampiyonadaki beşinci dünya rekorunu kırdı. Bu kategoride eski rekor, 4:08.26 ile yine Phelps'e aitti. Phelps yarış sonrası yaptığı kısa açıklamada yarış esnasında kronometreyi de takip ettiğini söyledi.
"150 metrede rekorun 0.1 saniye altında olduğumu gördüm. Bu son yarıştı ve güçlü bir son olsun istedim" diyen Phelps bayrak yarışından elenmelerinin bir kişinin sorumluluğu olmadığını, takım halinde geldikleri bu şampiyoadan takım halinde ayrılacaklarını belirtti. Amerikan takımı Phelps'in takım arkadaşı Ian Crocker'ın atlama blokundan erken ayrıldığının tespit edilmesi üzerine diskalifiye oldu.
Bu şampiyona sonrası Phelps dünya şampiyonalarında toplamda 20 madalyaya ulaşarak bu alanda en çok madalya alan sporcu unvanının sahibi oldu. Daha önce bu sıralamada liderlik 18 madalyayla Grant Hackett'ın elindeydi.
Grant Hackett ise dün 1500 metre serbestte altın madalyaya ulaşamayarak bir efsaneyi sona erdirdi. Hackett tam 11 yıl sonra bu mesafede ilk kez geçildi. 1500 metrede altın madalya Polonya'dan Mateusz Sawrymowicz'in oldu.
Dün havuzdan çıkan bir diğer dünya rekoru se 400 metre bayanlar karışıkta geldi. Amerikalı Katie Hoff, 4:32.89'luk derecesiyle dünya rekorunun yeni sahibi oldu. Dün madalya alan diğer sporcular şöyle: Erkekler: 50 metre sırt: Gerhard Zandberg (GAF), 4x100 karışık bayrak: Avustralya. Bayanlar: 50 metre sırt: Jessica Hardy (ABD), 50 metre serbest: Libby Lenton (AVS). Su polosu finalinde ise Hırvatistan Macaristan'ı 9-8 mağlup etti. (Spor Servisi)